Marszałek Jakub Chełstowski podkreślił w Brukseli, że województwo śląskie jest największym beneficjentem środków w ramach Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji w Europie, z niebagatelną kwotą 2,2 mld euro.
To dla nas wielkie wyzwanie, ale przede wszystkim szansa na zmianę, która da impuls do intensywnego rozwoju w oparciu o nowe technologie i innowacje. Ogłosiliśmy już 28 naborów wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę blisko 830 mln euro, skierowanych m.in. do firm z sektora MŚP czy na działania związane z odnawialnymi źródłami energii. Sukces sprawiedliwej transformacji nie będzie możliwy bez zaangażowania strony społecznej. Stawiamy na współpracę nauki i biznesu, zależy nam na tym, by młodzi ludzie chcieli budować w województwie śląskim swoją przyszłość. Wiemy jak wykorzystać te środki z korzyścią dla regionu i mieszkańców – mówił.
Marszałek pozytywnie odniósł się przy tym do zaproponowanej przez Komisję Europejską zmiany w FST, związanej z powstaniem instrumentu STEP tj. Platformy Strategicznych Technologii dla Europy.
Szybkie wprowadzenie tych zmian w życie może przyczynić się do przyspieszenia wydatkowania środków na rzecz sprawiedliwej transformacji. Konieczne jest zatem stworzenie alternatyw rozwojowych dla obszarów najbardziej dotkniętych transformacją m.in. w sektorach regionalnych inteligentnych specjalizacji np. niskoemisyjnej energetyce czy zielonej gospodarce, ale również w transporcie, logistyce czy budownictwie. Niezbędne jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej, rozproszonej, wsparcie społeczności energetycznych - zaznacza Jakub Chełstowski.
W województwie śląskim przygotowano listę 25 projektów strategicznych na łączną kwotę ponad 451 mln euro, a wiele z nich jest już w przygotowaniu. Dla sukcesu sprawiedliwej transformacji niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej partycypacji społecznej i zwiększenie poziomu aktywności społeczności uczestniczących w całym procesie.
Zmiany w strukturze gospodarczej będą za sobą pociągać zmiany na rynku pracy, konieczność przekwalifikowania i zapewnienia miejsc pracy dla osób, które odejdą z górnictwa. Aby sprostać wyzwaniom zielonej gospodarki potrzebna jest wreszcie efektywna edukacja na poziomie zawodowym, wyższym i ustawicznym. Osiągnięcie celów klimatycznych wymaga ściślejszego powiązania edukacji z wymogami nowej gospodarki - uważa marszałek.
Podkreśla przy tym, że sukcesem jest to, że Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będzie wdrażany regionalnie, bezpośrednio w regionach węglowych.
To lokalne społeczności najlepiej wiedzą, jak wykorzystać te środki i gdzie kierować wsparcie. Warto, by to rozwiązanie było utrzymane też w kolejnych perspektywach finansowych Unii Europejskiej, a dalsze wsparcie dla regionów górniczych po 2027 roku było planowane z zachowaniem szerokiego dialogu instytucji unijnych z regionami górniczymi.
- Programujemy przyszłość dzięki funduszom unijnym. W Brukseli podczas konferencji Platformy Sprawiedliwej Transformacji podpisaliśmy deklarację regionów węglowych dot. stanowiska w zakresie programowania kolejnej perspektywy finansowej UE – akcentuje Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
Województwo Śląskie konsekwentnie realizuje zapisy przyjętej jednogłośnie w 2020 roku przez Sejmik województwa uchwały Zielone Śląskie 2030. Region na realizację zadań związanych z działaniami proekologicznymi, w tym wdrażanie nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii otrzyma rekordową w historii kwotę ponad 5,1 mld euro.
Działania województwa skupiają się na wzmocnieniu inteligentnych specjalizacji - sektorów niskoemisyjnej energetyki, zielonej gospodarki, przemysłów wschodzących, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, automotive oraz medycyny.
To właśnie wymienione branże w ocenie marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, powinny dać regionowi przewagę nad konkurencją. Mają przy tym ogromny potencjał rozwojowy. Dodatkowo, w ramach procesu dywersyfikacji gospodarczej regionu i zwiększenia innowacyjności województwo chce wspierać rozwój specjalizacji technologicznych w zakresie ochrony środowiska, przetwarzania materiałów, logistyki i transportu, przemysłów: maszynowego i motoryzacyjnego, surowcowego, lotniczego.
Zwraca przy tym uwagę na branże szybko rozwijające się – transport, logistykę, czy szeroko pojęte budownictwo, bo to one będą stanowiły alternatywę dla pracowników odchodzących w branży górniczej.
Stąd tak duży nacisk województwo kładzie na współpracę z samorządami, uczelniami czy agencjami rozwoju.
Województwo w ten sposób chce stworzyć jak najkorzystniejsze warunki do rozwoju nowych branż i przyciągać nowych inwestorów. Kierunkiem jest szkolnictwo wyższe.
- Chcemy aby ich absolwenci zostali w regionie, bo to na ich wiedzy będzie opierało się wdrażanie nowych technologii – konkluduje marszałek Jakub Chełstowski.
- Transformacja europejskiego systemu energetycznego w celu wypełnienia zobowiązań Unii Europejskiej, wynikających z porozumienia paryskiego, ma szeroko zakrojony wpływ na regiony związane z węglem, torfem i łupkami bitumicznych (zwanymi dalej „regionami węglowymi”) oraz ich gospodarką, w szczególności jeśli pociąga to za sobą zakończenie działalności sektora przemysłowego i gospodarczego. Regiony węglowe w Europie są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem ich zależności od paliw kopalnych w odniesieniu do zatrudnienia i produkcji przemysłowej, jak i ich potencjału w zakresie przekształcania gospodarki. Transformacja regionów węglowych jest daleka od zakończenia i wymaga stałego wsparcia finansowego i politycznego po 2027 r., aby zapewnić, żeby nikt nie zostanie pominięty. Chociaż regiony te stoją w obliczu wielu wyzwań, są również ośrodkami pomysłów, projektów transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz przykładów innowacji, które mogą być inspiracją dla innych regionów UE, które stoją w obliczu zielonej i cyfrowej transformacji lub potrzebują wsparcia swoich branż w celu zwiększenia konkurencyjności UE na światowym rynku – napisano w przyjętej deklaracji.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
501Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
441Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
388Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
375Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
337Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0Ewakuacja w powiecie raciborskim to fake news! Miasto dementuje dezinformacje
0Powódź 2024. PLK: we wtorek ruch pociągów wciąż wstrzymany na 12 odcinkach linii lokalnych
0