Wiceminister środowiska Anna Moskwa oznajmiła, że w zasadzie samorządy w każdej chwili mogą znieść swoje uchwały antysmogowe, tak jak ona zawiesiła rozporządzenie o normach jakości węgla. Czy oznacza to powrót duszącego smogu i wielki krok wstecz, po zmianach, które przyniosła wprowadzona w województwie śląskim uchwała antysmogowa?
Na wczorajszej konferencji prasowej minister Anna Moskwa zaprzeczyła, by zniesienie norm jakości węgla miało pociągnąć samowolkę w paleniu czym popadnie.
Pozostają jeszcze inne przepisy ogólne, które regulują normy dotyczące spalania – oznajmiła.
Dziennikarze jednak nie ustawali. Pytali szefowej resortu, czy ruch rządu nie pociągnie katastrofalnych skutków.
A czy zakłada pan redaktor, że Polacy z automatu powrzucają wszystko do pieców? Myślę, że jesteśmy już zupełnie innej mentalności, w zupełnie innym oczekiwaniu. Chcemy żyć w czystym powietrzu, chcemy oddychać czystym powietrzem – stąd też zwiększenie popularności programu (Czyste Powietrze – red) – dodała.
Powyższa wypowiedź ma jednak charakter myślenia życzeniowego. Powrotu smogu obawia się Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, który jeszcze kilka dni temu ostrzegał:
Rząd zamierza zawiesić normy jakości węgla. Muł węglowy znów trafi do sprzedaży? Skandaliczne działanie! Szykujcie się na duży zimowy smog – pisał na twitterze.
Rząd zamierza zawiesić normy jakości węgla. Muł węglowy znów trafi do sprzedaży❓Skandaliczne działanie❗Szykujcie się na duży zimowy #smog. @MKiS_GOV_PL @RegioPoland https://t.co/NOAfnoVpA1
— Andrzej Guła (@AndrzejGu) June 29, 2022
Anna Moskwa tłumaczy, że zawieszenie norm jakości węgla podyktowane jest sytuacją geopolityczną w kontekście wojny w Ukrainie.
Są sytuacje wyjątkowe, priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne i to, aby była ciepła woda i żeby były ciepłe kaloryfery – tłumaczyła.
Dodała, że samorządy mogą w każdej chwili znieść swoje uchwały antysmogowe, tak jak ona zawiesiła rozporządzenie. Tymczasem Andrzej Guła alarmuje, że Sejmik Województwa Małopolskiego już rozpoczął demontaż swojej uchwały antysmogowej. Przypomina, że zawieszenie norm zablokuje wypłatę z KPO.
Fatalna wiadomość❗ Przed chwilą sejmik województwa małopolskiego wsparł propozycje demontażu uchwał antysmogowych 😡@malopolskaPL https://t.co/8MP3HoHzdV
— Andrzej Guła (@AndrzejGu) July 4, 2022
Zawieszenie norm jakości węgla na razie określono na czas 60 dni.
Działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska ostro komentują działacze organizacji Polski Alarm Smogowy.
Zniesienie norm jakości węgla spalanego w gospodarstwach domowych oznacza, że będzie można palić nie tylko najmocniej zasiarczonymi sortymentami węgla, ale również odpadami kopalnianymi, czyli flotokoncentratem i mułem kopalnianym, zmieszanymi z miałami węglowymi. Jest to poważny krok wstecz w polityce antysmogowej rządu - podnoszą.
I dodają, że normy jakości węgla, zakaz sprzedaży kopciuchów i uchwały antysmogowe są filarami polityki antysmogowej w Polsce.
Dzięki tym regulacjom udaje się powoli poprawiać jakość powietrza w Polsce. Odejście od normowania jakości węgla oznacza kapitulację polityki antysmogowej rządu i odejście od działań poprawiających jakość powietrza. Zawieszenie norm oznacza zezwolenie na palenie każdym paliwem stałym wydobytym przez kopalnię – również flotokoncentratami i mułami kopalnianymi będącymi odpadem kopalnianym powstającym podczas wydobycia węgla - czytamy.
Ich zdaniem istnieje duże ryzyko, że odpady kopalniane będę sprzedawane jako mieszanka z miałem węglowym. Odpady te cechują się bardzo wysoką zawartością wilgoci oraz metali ciężkich i sprzedawane były dawniej za niewielką cenę. Spalanie tych odpadów generuje potężne ilości zanieczyszczeń do powietrza.
Zawieszenie norm oznacza ogromne ryzyko znaczącego pogorszenia się stanu powietrza w nadchodzącym sezonie grzewczym, co przełoży się na wzrost zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego jak również na wzrost śmiertelności z tych samych powodów - zaznaczają specjaliści.
Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego zawieszenie norm jakości węgla jest niedopuszczalne. Tworzy ono okno zakupowe na kupowanie nielegalnych dotychczas paliw – odpadów węglowych oraz węgla słabej jakości o wysokiej zawartości popiołu, wilgoci i siarki. To również okazja dla kopalń na sprzedanie zalegających na hałdach odpadów, których sprzedaży zakazano w 2018 roku.
Kilka tygodni temu ze stanowiska odszedł pełnomocnik rządu do spraw czystego powietrza, teraz rząd zapowiedział kolejny krok w polityce antysmogowej – zwieszenie norm jakości węgla. To bardzo dobitnie pokazuje, że dla tego rządu czyste powietrze przestało być priorytetem – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. - Za tę decyzję mieszkańcy Polski zapłacą zdrowiem w nadchodzącym sezonie grzewczym.
Andrzej Guła wskazuje inne negatywne aspekty działań ministerstwa.
To bardzo zła wiadomość nie tylko dlatego, że spowoduje dramatyczne pogorszenie jakości powietrza w nadchodzącym sezonie grzewczym, ale również bardzo zwiększa ryzyku utraty środków unijnych na Krajowy Program Odbudowy przeznaczonych na poprawę efektywności energetycznej polskich domów - tłumaczy.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rzad-zawiesza-normy-jakosci-wegla-do-rybnika-wroci-wielki-smog-wroci-palenie-czym-popadnie,wia5-3266-52741.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Senat: dodatek jednak dla wszystkich. Ustawa węglowa poprawiona
4784Elektrownia Jaworzno na skraju katastrofy? Rafako: Tauron spala syf!
3705Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
3317UTK hamuje zapał Czechów. RegioJet wyjedzie na polskie tory, ale rozkład okrojony
3298Autostrada A4: zmiany na odcinku Katowice-Kraków. Nowy zarządca, nowy cennik?
3144Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
+23 / -5Autostrada A4: zmiany na odcinku Katowice-Kraków. Nowy zarządca, nowy cennik?
+19 / -2Kozłowski o nagrodach w JSW: na górników wylało się wiadro hejtu, ktoś nakręca tę spiralę
+21 / -10Duński urbanista bez ceregieli: Katowice to amerykańsko-sowiecka dystopia. Komentują architekci
+12 / -4Górnicy weszli do siedziby PGG. Chcą rozmawiać z Jackiem Sasinem
+7 / -0Awaria w elektrowni Jaworzno? Tauron: Onet straszy tytułami!
0Dopłaty do ogrzewania. Eksperci: rząd bez pomyślunku wyrzuci miliardy złotych
0Uwaga! Utrudnienia w Katowice Airport. Sprawdź, jak dojechać do lotniska
0UTK hamuje zapał Czechów. RegioJet wyjedzie na polskie tory, ale rozkład okrojony
0Inflacja uderza nie tylko w kieszenie. Niepokojące wyniki sondażu
0