Polska spółka wraz z krakowską AGH opracowała innowacyjną technologię, opartą na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w instalacji do recyklingu paneli fotowoltaicznych. Rozwiązanie pozwoli odzyskać 8000 ton paneli rocznie.
Recykling OZE to obszar, w którym Polska plasuje się w ścisłej czołówce. Właśnie dobiegł końca proces laboratoryjny innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych, opracowanej przez spółkę technologiczno – badawczą 2loopTech S.A. we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Dzięki rozwiązaniu możliwy jest prawie całkowity recykling paneli PV wraz z odzyskaniem cennych surowców.
Obecnie spółka posiada decyzję środowiskową na przetwarzanie paneli PV do 2 tysięcy ton rocznie - co przyniesie przychód na poziomie około 7 milionów złotych. W ciągu pierwszych 12 miesięcy od uruchomienia instalacji wykorzystującej sztuczną inteligencję (AIoT – Artificial Intelligence of Things), 2loopTech S.A. planuje wystąpić o zgodę na przetwarzanie do 8 tysięcy ton PV rocznie, co pozwoli czterokrotnie zwiększyć wydajność zakładu oraz osiągnąć przychody w wysokości około 28 milionów złotych rocznie.
– Pracujemy nad wykorzystaniem całkowicie zautomatyzowanych systemów (połączenie AIoT), gdzie dane są przesyłane do Web3 bezpośrednio z maszyny bez interwencji człowieka. Pozwala to na szybką identyfikację panelu i odpowiedni dobór sekwencyjnego oddzielenia poszczególnych elementów. Przy takim rozwiązaniu możemy osiągnąć do 8 000 ton przerobu rocznie z jednej instalacji do recyklingu PV – mówi dr Maciej Tora, prezes zarządu spółki.
– Nasze rozwiązania pozwalają na nieomal 100% przetworzenie materiałów z których wykonany jest panel PV. Przede wszystkim odzyskuje z paneli cenne surowce, m.in. krzem, miedź i srebro. Wdrożenie w ciąg technologiczny AIoT pozwoli na znaczne zoptymalizowanie tego procesu pod względem czasowym i kosztowym – wyjaśnia prof. Barbara Tora, przewodnicząca Rady Naukowej 2loopTech S.A.
Jak zaznaczył dr Maciej Tora w rozmowie z portalem SmogLab, odzyskane surowce mają potencjał ponownego wykorzystania w wielu dziedzinach przemysłu np. w elektronicznym i budowlanym.
Aluminium odzyskujemy jako pełnowartościowy metal. Cyna i ołów, które występują w panelach jako luty, są również poszukiwane i dość cenne. Wysoki stopień odzysku jest kluczowym elementem promowania zrównoważonego rozwoju, obniżenia śladu węglowego i oszczędności energii. To bezpośrednio wpływa na ochronę środowiska - wyjaśnia.
Dr Maciej Tora prognozuje nadejście w ciągu najbliższych kilku lat boomu na recykling paneli słonecznych. Widzi w tym szansę na wykorzystanie potencjału polskiego rynku recyklingu.
Szacowane ilości recyklingu paneli PV zwiększą się (w nadchodzących latach - przyp. red.), odzwierciedlając rosnącą liczbę wycofanych instalacji. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, skumulowana moc zainstalowana w PV na koniec 2022 r. wyniosła ponad 12,4 GW - przytacza w rozmowie ze SmogLabem. - Polska znalazła się w czołówce krajów UE pod względem całkowitej zainstalowanej mocy w fotowoltaice.
- Potencjał polskiego rynku recyklingu jest ogromny. Według szacunków rynek przeróbki paneli PV w Europie osiągnie w najbliższych latach wartość ponad miliarda dwustu pięćdziesięciu milionów zł. Polska jest w stanie zagospodarować znaczną część tego budżetu. Według szacunków, w samej Polsce w najbliższych latach konieczne będzie zutylizowanie ponad 100 tys. ton paneli - dodaje dr Maciej Tora.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.