Wiadomości

9 nowych koncesji dla PGG. "Węgiel jeszcze długo będzie fundamentem"

2020-07-17, Autor: tora

Polska Grupa Górnicza otrzymała dziewięć nowych koncesji na wydobycie węgla. Decyzje koncesyjne przekazał dziś minister środowiska Michał Woś w kopalni Piast Ziemowit w Lędzinach.

Reklama

- Dziś jest ważny dzień, bo kończymy bardzo skomplikowany proces przedłużania koncesji górniczych – mówił Michał Woś. Przekazane dziś decyzje były ostatnimi z 25 wydłużonych koncesji dla górnictwa. - Z około 30 obowiązujących koncesji 25 dotyczyły właśnie zagłębia węglowego w woj. śląskim i te 25 kończyło się w 2020 roku – mówił minister.

Zaznaczył, że przedłużenie koncesji jest elementem bezpieczeństwa energetycznego państwa.

- Niezależnie od sytuacji międzynarodowej, polityki klimatycznej UE, ambitnych, czasami restrykcyjnych pomysłów wydobycie węgla kamiennego i energetyka bazująca na węglu będą jeszcze długo absolutnym fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski. Sytuacja oczywiście jest bardzo dynamiczna, ale niezależnie od wszystkich okoliczności, które trzeba brać pod uwagę zapewniamy to, że wydobycie węgla kamiennego, że polskie górnictwo tak ścisle związane z energetyką jest elementem stabilności państwa – stwierdził minister.

Szef resortu środowiska podkreślił także znaczenie węgla dla polskiej gospodarki, które może mieć zastosowanie nie tylko w kontekście spalania, ale także w nowych technologiach. – Jestem pełen uznania dla trudu i pracy górników. Daliście wielki wkład w nasze dziedzictwo kulturowe na Śląsku – dodał Minister Michał Woś.

Przedłużone koncesje oznaczają także stabilizację dla PGG S.A., dzięki czemu lepiej można planować wyzwania związane z restrukturyzacją branży górniczej i sprawiedliwą transformacją, prowadząc eksploatację przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, z poszanowaniem środowiska.

- Te dokumenty, które przywiózł nam dziś minister Woś dotyczą ponad 20 tys. miejsc pracy – powiedział Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Przypomniał czerwiec roku 2018, kiedy rząd PiS zadeklarował przyspieszenie procesu przedłużania koncesji i to, że dziś te koncesje są jest dowodem wywiązania się ze zobowiązania.

Prezes PGG pytany o kondycję finansową spółki odparł, że nie jest lepsza, ani gorsza od kondycji innych spółek doświadczonych przez COVID-19 i przechodzących restrukturyzację. Zapewnił, że PGG ma pieniądze na wypłaty. Był też pytany o ostatnie wystąpienie związkowców, którzy domagali się spotkania z premierem w związku z fatalną sytuacją finansową PGG.

- Nie było to pierwsze ani zapewne ostatnie wystąpienie związkowców - skwitował nie wchodząc w szczegóły.

W przekazaniu decyzji uczestniczył też marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 39

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~sympatyk 2020-07-18
  11:11:31

  Te koncesje, to tak dla picu, na pokaz, dla zamydlenia oczu!!!!

  Rząd postanowił oczyścić energetykę z węgla. Ale cicho sza, bo górnicy wciąż nic nie wiedzą!!!!!

  Sytuacja polskiej energetyki POGARSZA SIĘ. Coraz mocniej ciążą jej aktywa węglowe tracące rentowność w związku z zaostrzającą się polityką klimatyczną. Grupa PGE za 2019 r. wykazała STRATĘ sięgającą prawie 4 mld zł. Zdecydowały o tym głównie odpisy związane z energetyką konwencjonalną i spalaniem emisyjnego węgla.
  Między innymi dlatego w lutym stanowisko szefa Grupy stracił Henryk Baranowski, nowym prezesem został Wojciech Dąbrowski, który w maju jednoznacznie zadeklarował zielony kurs ukierunkowany na rozwój niskoemisyjnych źródeł energii.
  W czerwcu minister aktywów państwowych Jacka Sasina poparł pomysł nowego prezesa PGE. Rząd szykuje konsolidację PGE, Taurona i Enei. Mają one stworzyć nowy podmiot, z którego sukcesywnie będą usuwane aktywa węglowe. Trafią one do NABE, czyli Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która powstanie jeszcze w 2020 r. na bazie spółki PGE GiEK. Pytanie dlaczego nierentowne aktywa (największe z nich to kopalnie) będą kierowane do NABE, a nie Agencji Restrukturyzacji Kopalń, która jest przeznaczona do wygaszania zakładów górniczych przy pomocy środków finansowych z UE. Odpowiedzi na te pytania pewnie poznamy niebawem i wtedy będzie się do nich można odnieść. Na razie z całą stanowczością można stwierdzić, że OD ZIELONEJ TRANSFORMACJI NIE MA JUŻ ODWROTU, a politycy powoli się z tym godzą.

  Tylko, jak powiedzą o tym górnikom podczas Barbórki.!!!!!

 • ~sympatyk 2020-07-19
  13:49:45

  7 17

  Premier Mateusz Morawiecki na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli w dniu 19-07-2020:
  „Cały czas nie są jeszcze uzgodnione kwestie warunkowości klimatycznej. (...) Polska, jak wiadomo, ma największe problemy w transformacji energetycznej, a to ze względu na odziedziczony system elektro-energetyczny. (...) Polska ROBI OGROMNE POSTĘPY, INSTALUJĄC CORAZ WIĘCEJ MOCY OPARTYCH O FOTOWOLTAIKĘ, a także ROBIĄC DUŻE POSTĘPY W INNYCH NISKOEMISYJNYCH LUB ZEROEMISYJNYCH ŹRÓDŁACH ENERGII.”

  I jak to się ma do węgla energetycznego i energetyki węglowej?????

 • ~sympatyk 2020-07-20
  11:00:38

  5 1

  Dzisiaj 20 lipca w netTG.pl przewodniczący Solidarności w PGG Bogusław Hutek* mówi:
  „Ze zdumieniem czytam wypowiedzi prezesa Tomasza Rogali, który mówi, że w spółce jest dobrze, że są pieniądze na wynagrodzenia. Jeśli PGG ma się tak dobrze, TO PO CO JĄ RESTRUKTURYZOWAĆ? (...)
  Ja na ten moment nie widzę sensu w jechaniu do Warszawy i spotykaniu się z premierem Sasinem, bo program dla Polskiej Grupy Górniczej miał przedstawić zarząd spółki i DO TEJ PORY TEGO NIE ZROBIŁ. (...)
  Ja nie wiem już, KTO W TYM KRAJU RZĄDZI,
  bo minister Kurtyka mówi jedno,
  premier Sasin drugie,
  a premier Morawiecki jeszcze coś innego. (...)
  W tym tygodniu spotykam się z przewodniczącymi pozostałych organizacji związkowych i będziemy się zastanawiać, co dalej, ale moje zdanie jest takie, że dopóki nie otrzymamy konkretnego programu na piśmie, to NIE MA SENSU SPOTYKAĆ SIĘ, bo nie ma o czym rozmawiać.”
  Podkreślił także, że wicepremier Jacek Sasin miał przedstawić program dla górnictwa i energetyki, i to również się nie stało.
  _______
  * Bogusław Hutek (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast") – przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" w kadencji 2018-2022

 • ~sympatyk 2020-07-20
  11:13:59

  6 0

  Lech Kaniuk, prezes SunRoof, zaoferował pracę dla górników i innych pracowników z kopalń, które ZOSTANĄ ZAMKNIĘTE. Zatrudnienie przy odnawialnych źródłach energii będzie mogło znaleźć 10 tys. osób.
  W Polskim górnictwie pracuje dziś około 80 tys. osób, z czego połowa w Polskiej Grupie Górniczej, borykającej się z ogromnymi problemami finansowymi. Politycy, zwłaszcza wicepremier Jacek Sasin, twardo zapewniają, że żaden górnik nie straci pracy. Pytanie, czy dalej będzie to praca w górnictwie jest otwarte.

  Więcej na https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,buduje-solarne-dachy-chce-zatrudnic-10-tys-gornikow,wia5-1-3386.html

 • ~sympatyk 2020-07-20
  12:42:58

  7 0

  Prognoza cen węgla od Instytutu Jagiellońskiego. Popyt na WKE obniży się o 7-10 mln ton w latach 2030-40, ale krótkofalowo cena wzrośnie z uwagi na sytuację w sektorze i polskie krzywe kosztów. Długofalowo koszt WKE będzie zbieżny z globalnymi cenami wydobycia i tak w cenach stałych roku 2020 w PLN/t:
  2020 – 275
  2025 – 350
  2030 – 325
  2035 – 250
  2025 – 240

  Według ARP wzrósł jednostkowy koszt produkcji węgla.
  W 2016 r. to było 255, 79 zł za t,
  w 2017 r. - 274,37 zł za t,
  w 2018 r. - 323,35 zł za t,
  w 2019 r. - już 345,98 zł za t!!!!!

  Według ARP spadła wydajność pracowników.
  W 2019 r. wyniosła 809 t na osobę,
  rok wcześniej 829 t,
  w 2017 – 849,
  a w 2016 - 854 t!!!!

 • ~sympatyk 2020-07-20
  13:18:02

  3 1

  Z raportu pt. „Zielony potencjał społeczny. Polska i Europa Środkowo-Wschodnia” opracowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że 78% POLAKÓW UWAŻA, że OZE w najbardziej POZYTYWNY SPOSÓB WPŁYWAJĄ NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA ORAZ KLIMATU. To najwyższy odsetek we wszystkich przebadanych krajach. Niemcy również są pozytywnie nastawieni do źródeł odnawialnych (63%). W pozostałych krajach Europy Środkowej „zielona energia” ma znacznie mniej zwolenników. Tylko 38% Czechów jest zdania, że OZE ochronią klimat i naturę, a 39% uważa, że większość zasobów energetycznych powinno pochodzić właśnie z tego kierunku. Dla porównania, taką opinię ma prawie dwa razy więcej Polaków (76%). Obywatele polscy są też najbardziej progresywni w ocenie OZE jako nowoczesnych i przyszłościowych (82%).
  Z drugiej jednak strony, 44% Polaków uważa, że państwo powinno wykorzystać posiadane zasoby węgla. To najwyższy odsetek we wszystkich ankietowanych krajach.
  Więcej na stronie https://biznesalert.pl/ibris-polska-oze-niemcy-elektromobilnosc-srodowisko-polityka-klimatyczna-energetyka/

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Otrzymuj najciekawsze newsy biznesowe ze Śląska!

Zapisz się do naszego newslettera!

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 22