Wiadomości

9 nowych koncesji dla PGG. "Węgiel jeszcze długo będzie fundamentem"

2020-07-17, Autor: tora

Polska Grupa Górnicza otrzymała dziewięć nowych koncesji na wydobycie węgla. Decyzje koncesyjne przekazał dziś minister środowiska Michał Woś w kopalni Piast Ziemowit w Lędzinach.

Reklama

- Dziś jest ważny dzień, bo kończymy bardzo skomplikowany proces przedłużania koncesji górniczych – mówił Michał Woś. Przekazane dziś decyzje były ostatnimi z 25 wydłużonych koncesji dla górnictwa. - Z około 30 obowiązujących koncesji 25 dotyczyły właśnie zagłębia węglowego w woj. śląskim i te 25 kończyło się w 2020 roku – mówił minister.

Zaznaczył, że przedłużenie koncesji jest elementem bezpieczeństwa energetycznego państwa.

- Niezależnie od sytuacji międzynarodowej, polityki klimatycznej UE, ambitnych, czasami restrykcyjnych pomysłów wydobycie węgla kamiennego i energetyka bazująca na węglu będą jeszcze długo absolutnym fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski. Sytuacja oczywiście jest bardzo dynamiczna, ale niezależnie od wszystkich okoliczności, które trzeba brać pod uwagę zapewniamy to, że wydobycie węgla kamiennego, że polskie górnictwo tak ścisle związane z energetyką jest elementem stabilności państwa – stwierdził minister.

Szef resortu środowiska podkreślił także znaczenie węgla dla polskiej gospodarki, które może mieć zastosowanie nie tylko w kontekście spalania, ale także w nowych technologiach. – Jestem pełen uznania dla trudu i pracy górników. Daliście wielki wkład w nasze dziedzictwo kulturowe na Śląsku – dodał Minister Michał Woś.

Przedłużone koncesje oznaczają także stabilizację dla PGG S.A., dzięki czemu lepiej można planować wyzwania związane z restrukturyzacją branży górniczej i sprawiedliwą transformacją, prowadząc eksploatację przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, z poszanowaniem środowiska.

- Te dokumenty, które przywiózł nam dziś minister Woś dotyczą ponad 20 tys. miejsc pracy – powiedział Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Przypomniał czerwiec roku 2018, kiedy rząd PiS zadeklarował przyspieszenie procesu przedłużania koncesji i to, że dziś te koncesje są jest dowodem wywiązania się ze zobowiązania.

Prezes PGG pytany o kondycję finansową spółki odparł, że nie jest lepsza, ani gorsza od kondycji innych spółek doświadczonych przez COVID-19 i przechodzących restrukturyzację. Zapewnił, że PGG ma pieniądze na wypłaty. Był też pytany o ostatnie wystąpienie związkowców, którzy domagali się spotkania z premierem w związku z fatalną sytuacją finansową PGG.

- Nie było to pierwsze ani zapewne ostatnie wystąpienie związkowców - skwitował nie wchodząc w szczegóły.

W przekazaniu decyzji uczestniczył też marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 39

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~sympatyk 2020-07-18 11:11:31

  Te koncesje, to tak dla picu, na pokaz, dla zamydlenia oczu!!!!

  Rząd postanowił oczyścić energetykę z węgla. Ale cicho sza, bo górnicy wciąż nic nie wiedzą!!!!!

  Sytuacja polskiej energetyki POGARSZA SIĘ. Coraz mocniej ciążą jej aktywa węglowe tracące rentowność w związku z zaostrzającą się polityką klimatyczną. Grupa PGE za 2019 r. wykazała STRATĘ sięgającą prawie 4 mld zł. Zdecydowały o tym głównie odpisy związane z energetyką konwencjonalną i spalaniem emisyjnego węgla.
  Między innymi dlatego w lutym stanowisko szefa Grupy stracił Henryk Baranowski, nowym prezesem został Wojciech Dąbrowski, który w maju jednoznacznie zadeklarował zielony kurs ukierunkowany na rozwój niskoemisyjnych źródeł energii.
  W czerwcu minister aktywów państwowych Jacka Sasina poparł pomysł nowego prezesa PGE. Rząd szykuje konsolidację PGE, Taurona i Enei. Mają one stworzyć nowy podmiot, z którego sukcesywnie będą usuwane aktywa węglowe. Trafią one do NABE, czyli Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która powstanie jeszcze w 2020 r. na bazie spółki PGE GiEK. Pytanie dlaczego nierentowne aktywa (największe z nich to kopalnie) będą kierowane do NABE, a nie Agencji Restrukturyzacji Kopalń, która jest przeznaczona do wygaszania zakładów górniczych przy pomocy środków finansowych z UE. Odpowiedzi na te pytania pewnie poznamy niebawem i wtedy będzie się do nich można odnieść. Na razie z całą stanowczością można stwierdzić, że OD ZIELONEJ TRANSFORMACJI NIE MA JUŻ ODWROTU, a politycy powoli się z tym godzą.

  Tylko, jak powiedzą o tym górnikom podczas Barbórki.!!!!!

 • ~sympatyk 2020-07-19 13:49:45

  Premier Mateusz Morawiecki na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli w dniu 19-07-2020:
  „Cały czas nie są jeszcze uzgodnione kwestie warunkowości klimatycznej. (...) Polska, jak wiadomo, ma największe problemy w transformacji energetycznej, a to ze względu na odziedziczony system elektro-energetyczny. (...) Polska ROBI OGROMNE POSTĘPY, INSTALUJĄC CORAZ WIĘCEJ MOCY OPARTYCH O FOTOWOLTAIKĘ, a także ROBIĄC DUŻE POSTĘPY W INNYCH NISKOEMISYJNYCH LUB ZEROEMISYJNYCH ŹRÓDŁACH ENERGII.”

  I jak to się ma do węgla energetycznego i energetyki węglowej?????

  6 17
 • ~sympatyk 2020-07-20 11:00:38

  Dzisiaj 20 lipca w netTG.pl przewodniczący Solidarności w PGG Bogusław Hutek* mówi:
  „Ze zdumieniem czytam wypowiedzi prezesa Tomasza Rogali, który mówi, że w spółce jest dobrze, że są pieniądze na wynagrodzenia. Jeśli PGG ma się tak dobrze, TO PO CO JĄ RESTRUKTURYZOWAĆ? (...)
  Ja na ten moment nie widzę sensu w jechaniu do Warszawy i spotykaniu się z premierem Sasinem, bo program dla Polskiej Grupy Górniczej miał przedstawić zarząd spółki i DO TEJ PORY TEGO NIE ZROBIŁ. (...)
  Ja nie wiem już, KTO W TYM KRAJU RZĄDZI,
  bo minister Kurtyka mówi jedno,
  premier Sasin drugie,
  a premier Morawiecki jeszcze coś innego. (...)
  W tym tygodniu spotykam się z przewodniczącymi pozostałych organizacji związkowych i będziemy się zastanawiać, co dalej, ale moje zdanie jest takie, że dopóki nie otrzymamy konkretnego programu na piśmie, to NIE MA SENSU SPOTYKAĆ SIĘ, bo nie ma o czym rozmawiać.”
  Podkreślił także, że wicepremier Jacek Sasin miał przedstawić program dla górnictwa i energetyki, i to również się nie stało.
  _______
  * Bogusław Hutek (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast") – przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" w kadencji 2018-2022

  5 1
 • ~sympatyk 2020-07-20 11:13:59

  Lech Kaniuk, prezes SunRoof, zaoferował pracę dla górników i innych pracowników z kopalń, które ZOSTANĄ ZAMKNIĘTE. Zatrudnienie przy odnawialnych źródłach energii będzie mogło znaleźć 10 tys. osób.
  W Polskim górnictwie pracuje dziś około 80 tys. osób, z czego połowa w Polskiej Grupie Górniczej, borykającej się z ogromnymi problemami finansowymi. Politycy, zwłaszcza wicepremier Jacek Sasin, twardo zapewniają, że żaden górnik nie straci pracy. Pytanie, czy dalej będzie to praca w górnictwie jest otwarte.

  Więcej na https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,buduje-solarne-dachy-chce-zatrudnic-10-tys-gornikow,wia5-1-3386.html

  6 0
 • ~sympatyk 2020-07-20 12:42:58

  Prognoza cen węgla od Instytutu Jagiellońskiego. Popyt na WKE obniży się o 7-10 mln ton w latach 2030-40, ale krótkofalowo cena wzrośnie z uwagi na sytuację w sektorze i polskie krzywe kosztów. Długofalowo koszt WKE będzie zbieżny z globalnymi cenami wydobycia i tak w cenach stałych roku 2020 w PLN/t:
  2020 – 275
  2025 – 350
  2030 – 325
  2035 – 250
  2025 – 240

  Według ARP wzrósł jednostkowy koszt produkcji węgla.
  W 2016 r. to było 255, 79 zł za t,
  w 2017 r. - 274,37 zł za t,
  w 2018 r. - 323,35 zł za t,
  w 2019 r. - już 345,98 zł za t!!!!!

  Według ARP spadła wydajność pracowników.
  W 2019 r. wyniosła 809 t na osobę,
  rok wcześniej 829 t,
  w 2017 – 849,
  a w 2016 - 854 t!!!!

  7 0
 • ~sympatyk 2020-07-20 13:18:02

  Z raportu pt. „Zielony potencjał społeczny. Polska i Europa Środkowo-Wschodnia” opracowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że 78% POLAKÓW UWAŻA, że OZE w najbardziej POZYTYWNY SPOSÓB WPŁYWAJĄ NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA ORAZ KLIMATU. To najwyższy odsetek we wszystkich przebadanych krajach. Niemcy również są pozytywnie nastawieni do źródeł odnawialnych (63%). W pozostałych krajach Europy Środkowej „zielona energia” ma znacznie mniej zwolenników. Tylko 38% Czechów jest zdania, że OZE ochronią klimat i naturę, a 39% uważa, że większość zasobów energetycznych powinno pochodzić właśnie z tego kierunku. Dla porównania, taką opinię ma prawie dwa razy więcej Polaków (76%). Obywatele polscy są też najbardziej progresywni w ocenie OZE jako nowoczesnych i przyszłościowych (82%).
  Z drugiej jednak strony, 44% Polaków uważa, że państwo powinno wykorzystać posiadane zasoby węgla. To najwyższy odsetek we wszystkich ankietowanych krajach.
  Więcej na stronie https://biznesalert.pl/ibris-polska-oze-niemcy-elektromobilnosc-srodowisko-polityka-klimatyczna-energetyka/

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Otrzymuj najciekawsze newsy biznesowe ze Śląska!

Zapisz się do naszego newslettera!

Sonda

Co zrobić z górnictwem energetycznym na Śląsku?

Oddanych głosów: 897