42 proc. przedsiębiorców w Polsce uważa, że wojna na Ukrainie jest zagrożeniem dla prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Najwięcej obaw widać wśród firm z branży TSL (transport, spedycja, logistyka). Co trzecie przedsiębiorstwo już odczuwa niedostępność potrzebnych produktów, najwięcej w branży budowlanej – tak wynika z pierwszego badania przeprowadzonego wśród polskich przedsiębiorców po agresji Rosji na Ukrainę. Badanie zostało przeprowadzone 1 marca na potrzeby Miesięcznego Indeksu Koniunktury, który Polski Instytut Ekonomiczny realizuje we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
42 proc. polskich przedsiębiorstw odczuwa obecnie duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Małe zagrożenie odczuwa tylko co dziesiąta firma. Miesiąc temu takich firm było dwa razy więcej.
Obawy wśród polskich firm były widoczne już przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, teraz jednak są one bardziej wyraźne. Część firm już dziś boryka się z konkretnymi problemami wynikającymi z zerwanych łańcuchów dostaw, czy braku pracowników. Z naszych badań wynika, że na niedostępność produktów wskazuje co trzecie przedsiębiorstwo, w szczególności widzą to firmy budowlane (52 proc.) oraz handlowe (41 proc.). Agresja Rosji na Ukrainę wpłynie na wzrost cen surowców wykorzystywanych przez polskie firmy. Prawdopodobnie wzrosną ceny ropy i gazu, a poza tym zbóż i roślin oleistych. Już teraz wzrost cen energii jest dużym problemem dla 70 proc. firm. Najbardziej odczuwają to przedsiębiorstwa produkcyjne (80 proc.) oraz usługowe (73 proc.) – wskazuje Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE.
Najwięcej obaw mają firmy z sektora TSL (transport-spedycja-logistyka). Ponad połowa (54 proc.) z nich ma duże obawy co do swego biznesu w związku z wojną. To największy odsetek wśród badanych branż, ale trzeba zauważyć, że niepokój odczuwalny jest też w budownictwie, gdzie 42 proc. firm wskazuje na duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności.
Niepokoje branży TSL i budownictwa mogą mieć związek z utratą pracowników, których znaczną część stanowią obywatele Ukrainy.
Dla ponad połowy firm TSL (57 proc.) i branży budowlanej (54 proc.) niedostępność pracowników jest dużą barierą w ich funkcjonowaniu.
Obawy odczuwane są bez względu na wielkość firm, chociaż więcej niepokoju jest wśród firm mikro (46 proc.) niż w dużych przedsiębiorstwach (28 proc). Wojna w Ukrainie przełożyła się też na dużą niepewność przedsiębiorstw co do sytuacji gospodarczej, aż ¾ firm uważa, że jest to silnie oddziałująca bariera dla prowadzenia biznesu w dzisiejszych czasach. Najbardziej niepewne sytuacji gospodarczej są firmy budowlane (84 proc.), transportowe (74 proc.) i usługowe (73 proc.) – mówi Katarzyna Dębkowska.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG. Stawki zaszeregowania pójdą w górę. Górnicy dostaną po około 1500 zł podwyżki
118577 kwietnia wchodzą w życie przepisy o pracy zdalnej. To musi wiedzieć pracodawca i pracownik
813Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
714Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
633Poznaj plusy i minusy pracy zdalnej, także zawody stworzone do takiej aktywności zawodowej
315Podwyżki dla żołnierzy WOT. Na takie zarobki terytorialsi mogą liczyć w 2023 roku
+3 / -1Wady i zalety pracy górnika - czy to się opłaca? Odpowiada ChatGPT
+1 / -0Trafnie łączymy pracodawców i pracowników. Worker Service – tu rządzą kobiety
+1 / -0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
+1 / -0Przed nami XXV Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2023” w Katowicach
+1 / -0Poznaj plusy i minusy pracy zdalnej, także zawody stworzone do takiej aktywności zawodowej
0Zawody przyszłości - jakie funkcje zanikną, a które zyskają na znaczeniu? Sprawdź TOP 10
0Wady i zalety pracy górnika - czy to się opłaca? Odpowiada ChatGPT
0PGG. Stawki zaszeregowania pójdą w górę. Górnicy dostaną po około 1500 zł podwyżki
07 kwietnia wchodzą w życie przepisy o pracy zdalnej. To musi wiedzieć pracodawca i pracownik
0