Jak dotąd w Polsce działa tylko jedna kopalnia, w której całość wychwytywanego metanu jest zagospodarowywana. To należący do spółki Tauron Wydobycie Zakład Górniczy Brzeszcze. Jak jest w pozostałych zakładach? Czy kopalnie radzą sobie z metanem? Specjalnie dla Śląskiego Biznesu sytuację komentuje Wyższy Urząd Górniczy.
Dwie instalacje kogeneracyjne przetwarzają 20 mln m3 czystego metanu. Dzięki temu mogą wyprodukować nawet ponad 80 tys. MWh energii elektrycznej i 250 tys. GJ ciepła rocznie. To rozwiązanie może być jednym ze sposobów uniezależnienia się Polski od dostaw paliw z Rosji - pochwaliła się ostatnio spółka Tauron.
Mowa o kopalni Brzeszcze, która - według danych Wyższego Urzędu Górniczego - najlepiej radzi sobie z zagospodarowaniem metanu.
Jak jest w innych zakładach górniczych? Czy kopalnie radzą sobie z metanem? Na takie pytania, zadane przez Śląski Biznes, odpowiada Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
ZG Brzeszcze, należący do Tauron Wydobycie S.A., jest zakładem górniczym charakteryzującym się najwyższym wskaźnikiem wykorzystania ujętego odmetanowaniem gazu, wynoszącym ok. 100% - przyznaje rzecznik prasowy prezesa WUG.
Anna Swiniarska-Tadla zaznacza jednak, że wśród kopalń węgla kamiennego, które w 2021 roku osiągnęły wskaźnik zagospodarowania metanu przekraczający 90%, znajdują się:
Rzeczniczka podkreśla też, że średnia, w skali kraju, efektywność gospodarczego wykorzystania metanu na poziomie ok. 60%, skutkuje emisją ok. 40% niewykorzystanego gazu ze stacji odmetanowania do atmosfery. W ubiegłym roku było to blisko 127 mln m3 metanu.
W ujęciu globalnym, ze wszystkich kopalń (zakładów) węgla kamiennego prowadzących roboty górnicze w warunkach zagrożenia metanowego, w 2021 roku do atmosfery przedostało się ponad 600 mln m3 metanu - dodaje Anna Swiniarska-Tadla. - Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że w tej ilości ok. 474 mln m3 stanowił metan, emitowany szybami wraz z powietrzem wentylacyjnym (tzw. niskoprocentowa emisja), którego przemysłowe wykorzystanie w obecnych uwarunkowaniach techniczno-ekonomicznych jest praktycznie nie do zaakceptowania.
Reasumując, mając przy tym na względzie profilaktykę polegającą na odmetanowaniu, należy stwierdzić, że "kopalnie radzą sobie z metanem" - twierdzi rzecznik WUG. Zdaniem Anny Swianiarkiej-Tadli nie można bowiem pominąć faktu, że ten element stanowi kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa prowadzonych robót górniczych w rejonach, w których zagrożenie metanowe występuje w najwyższych kategoriach.
W zakładach górniczych proces odmetanowania prowadzony jest z wykorzystaniem najnowszych technologii, a wyposażenie zdecydowanej większości funkcjonujących obecnie stacji odmetanowania oparte jest o nowoczesne standardy światowe - dodaje rzeczniczka.
Niemniej istotnym, aczkolwiek wtórnym zagadnieniem tej profilaktyki, jest wykorzystanie ujętego metanu.
Aktualnie wszystkie zakłady górnicze (ruchy), w których stosuje się odmetanowanie, przesyłają metan do gospodarczego wykorzystania, przy czym efektywność ta, w odniesieniu do poszczególnych kopalń (ruchów), kształtuje się na poziomie od kilku do prawie 100 procent - zaznacza Anna Tadla.
Wegług danych WUG, w ostatniej dekadzie średnia efektywność wykorzystania ujętego metanu wynosiła prawie 63%. Dążenie do poprawy tego parametru należy uznać za jak najbardziej wskazane, niemniej stanowi bardziej złożony problem.
Zagadnienie zagospodarowania ujętego w kopalniach metanu wymaga bowiem z jednej strony pozyskania zadeklarowanego odbiorcy, a z drugiej długoterminowych prognoz gwarantujących pozyskanie i przesyłanie gazu w odpowiedniej ilości, zawierającego optymalne stężenie metanu, a także posiadającego właściwe parametry fizyko-chemiczne - dowiadujemy się.
Ponadto, obydwie strony takiego układu, tj. potencjalny odbiorca metanu oraz jego dostawca (kopalnia), muszą liczyć się z potrzebą stosownych inwestycji, umożliwiających takie przedsięwzięcie. Powyższe sprowadza się do sporządzenia bilansu ekonomicznego, którego wynik determinuje o podjęciu decyzji oraz działań w obszarze wykorzystania metanu z odmetanowania kopalń.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
853Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
610Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
515Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
497Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
437Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0Uwaga! 2 maja ZUS będzie zamknięty. Zaplanuj wizytę w innym terminie
0KAS w Katowicach ostrzega: oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową
0Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT! Nie zapomnij przekazać 1,5% podatku
0MF: Wpływy z VAT niższe niż zakładano w budżecie 2024. "Efekt nadoptymistycznych prognoz"
0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0