Polska musi poważnie przemyśleć harmonogram wygaszania kopalń węgla kamiennego, które zgodnie z porozumieniem społecznym powinno zakończyć się w 2049 roku - zapowiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podpisana 14 kwietnia ustawa, wprowadzająca zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium naszego kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi, wymaga zdaniem wicepremiera nie tylko dłuższego utrzymania wydobycia polskiego węgla, ale wręcz jego zwiększenia.
Porozumienie (społeczne) mówi o roku 2049 jako końcu wydobycia węgla kamiennego w Polsce, ale dzisiaj musimy poważnie przemyśleć harmonogram dochodzenia do 2049 – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w radiowej Trójce.
Na pytanie, czy kopalnie mogą być wygaszane wolniej, wicepremier odpowiedział: "tak, zdecydowanie wolniej".
My musimy dzisiaj zrezygnować z gazu jako paliwa przejściowego w polskiej energetyce, więc docelowy model to jest OZE plus energetyka jądrowa i do tego czasu, dopóki uda nam się zapewnić wystarczalności naszego systemu energetycznego z tych źródeł musimy eksploatować i wydobywać węgiel, a to wymaga nie tylko utrzymania wydobycia w dłuższej perspektywie czasu na takim wyższym poziomie, ale również to wymaga zwiększenia tego wydobycia, szczególnie w obliczu embarga na węgiel rosyjski - dodał minister.
🎙️Wicepremier @SasinJacek w @RadiowaTrojka: musimy na nowo przemyśleć rolę gazu, jako paliwa przejściowego w 🇵🇱. Docelowy model to jest #OZE + energetyka jądrowa. Zanim uda nam się zapewnić wystarczalność naszego sytemu z tych źródeł, musimy eksploatować i wykorzystywać węgiel.
— Ministerstwo Aktywów Państwowych 🇵🇱 (@MAPGOVPL) April 12, 2022
Jacek Sasin przypomniał też, że embargo zostało wprowadzone - ustawą, która wówczas znajdowała się na etapie prac senackich - niezależnie od rozstrzygnięć europejskich.
Oznacza to ubytek w skali roku 8 mln ton w sektorze ciepłownictwa samorządowego i w sektorze prywatnym" – dodał.
Ustawa, o której mowa, została podpisana przez prezydenta RP 14 kwietnia.
14 kwietnia 2022 r. prezydent RP podpisał ustawę z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.
Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium naszego kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi.
Ustawa, mając na względzie zagrożenie bezpieczeństwa narodowego, zakazuje wprowadzania na terytorium Polski, przemieszczania między dwoma państwami przez jej terytorium oraz przemieszczania z terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE), węgla klasyfikowanego do pozycji 2701 Nomenklatury Scalonej (CN) oraz koksu klasyfikowanego do pozycji 2704 Nomenklatury Scalonej (CN) z obszaru Federacji Rosyjskiej albo Białorusi - czytamy.
Kontrole w zakresie przestrzegania tego zakazu będą prowadzić naczelnicy urzędów celno-skarbowych. Otrzymali oni ustawowe uprawnienia aby w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa, dokonać zajęcia towaru oraz wystąpić o orzeczenie jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa. Osoba lub podmiot łamiące zakaz podlegać będzie karze pieniężnej w wysokości do 20 mln zł, nakładanej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Ustawa wchodzi w życie w dniu następnym od dnia ogłoszenia.
--
Przypomnijmy, umowa społeczna, podpisana przed rokiem, zakłada systematyczne wygaszanie polskich kopalń węgla kamiennego w perspektywie do 2049 roku oraz:
Aktualnie umowa społeczna stanowi przedmiot rozmów z Komisją Europejską w sprawie notyfikacji.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Protest w obronie pracowników kolei na węźle katowickim. Ruch pociągów przywrócony!
493Wkrótce pożegnamy wakacje. Nie daj się holiday blues, sprytnie zaplanuj urlop 2025!
366Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
322Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
31514 emerytura 2024. Pierwsze przelewy z ZUS dla 9 mln osób popłyną już pod koniec sierpnia
294Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Studencie, pobierasz rentę rodzinną? Nie zapomnij złożyć zaświadczenia
0Liczba fikcyjnych faktur rok do roku się podwoiła. Eksperci zaskoczeni skalą zmian
0GIS ostrzega przed tym produktem. Jego spożycie grozi zatruciem!
0Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
0"Aktywnie w żłobku" - nawet 1900 zł miesięcznie z ZUS na konto placówki, do której uczęszcza dziecko
0