25 września Jastrzębska Spółka Węglowa formalnie zainauguruje działalność będącej w budowie kopalni Bzie-Dębina. - Pierwszy węgiel z tej kopalni spodziewany jest za 2-3 lata - poinformował we wtorek prezes spółki Włodzimierz Hereźniak.
Budowana z myślą o wydobyciu wysokiej jakości węgla koksowego kopalnia Bzie-Dębina będzie pierwszą nową kopalnią węgla kamiennego w Polsce od blisko 30 lat, po budowanej w latach 1979-1994 kopalni Budryk - dziś również wchodzącej w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- 25 września będziemy oficjalnie otwierali kopalnię Bzie-Dębina - wydzieliliśmy ją ze struktur kopalni zespolonej (Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - dop. red.) i ona formalnie zacznie funkcjonować jako osobny byt - powiedział we wtorek PAP prezes Hereźniak.
Prezes zastrzegł, że aby rozpocząć wydobycie węgla w kopalni Bzie-Dębina potrzeba jeszcze wiele pracy i nakładów. Budowa nowej kopalni należy do priorytetów inwestycyjnych JSW. Obecnie do prac w kopalni Bzie-Dębina skierowano sześć brygad górników; sukcesywnie będą tam przenoszeni kolejni pracownicy. Równolegle prowadzone będą prace na dole i na powierzchni, potrzebny będzie też drugi szyb.
- Dojście do węgla jest kwestią 2-3 lat
– szacuje Hereźniak, uznając za prawdopodobne, że rozpoczęcie wydobycia - z wykorzystaniem wyrobisk prowadzących od strony kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie - nastąpi w końcu 2021 roku. Prezes JSW podkreślił, że uruchomienie i prowadzenie wydobycia węgla z głębokości ponad tysiąca metrów jest wielkim wyzwaniem technicznym oraz wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa pracy.
Kluczowa dla kopalni Bzie-Dębina była tegoroczna decyzja ministra środowiska o przyznaniu JSW koncesji na wydobywanie węgla ze złoża Bzie Dębina 1-Zachód. Od 11 lat firma ma już koncesję na sąsiednie złoże Bzie-Dębina 2-Zachód, gdzie zasoby węgla szacowane są na 114 mln ton. W drugiej części złoża, na które koncesja została udzielona w tym roku, jest ok. 71,5 mln ton węgla. Około 95 proc. zasobów w obu złożach Bzie-Dębina stanowi węgiel koksowy typu 35 - to najlepszy węgiel do produkcji koksu, osiągający najwyższe ceny.
Będąca w budowie kopalnia Bzie-Dębina na początku roku została wydzielona ze struktur kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Uruchomienie zakładu znacząco zwiększy zdolności produkcyjne JSW. Kopalnia ma docelowo dostarczać ok. 2,5 mln ton węgla koksowego rocznie. Jej żywotność oceniana jest na co najmniej 30 lat.
Jak informowano wcześniej, strategia JSW zakłada zwiększenie wydobycia węgla w kopalniach spółki z ponad 15 mln ton w roku ubiegłym do 18 mln ton w roku 2030. Nawet 80 proc. wydobycia ma wówczas stanowić węgiel koksowy, w którym specjalizuje się JSW.
Tegoroczny plan JSW zakłada wydobycie węgla na poziomie powyżej 15 mln ton; wiceprezes spółki Tomasz Śledź potwierdził we wtorek, że plan ten jest realizowany i zachowuje aktualność. W ostatnich tygodniach spółka uruchomiła cztery nowe ściany wydobywcze, zwiększając ich liczbę do 25. Na koniec roku w kopalniach JSW ma pracować 27 ścian. Udział węgla koksowego w wydobyciu ma przekroczyć 70 proc.
Koncesja ministra środowiska na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Bzie Dębina 1-Zachód została udzielona do końca 2051 roku. Złoże o powierzchni 12,2 km kw. leży na terenie Jastrzębia-Zdroju oraz sąsiednich gmin Zebrzydowice i Pawłowice. Starania o koncesję trwały wiele lat. Trwały też odwierty.
JSW zgodnie z planem realizuje też - co potwierdził we wtorek prezes Hereźniak - nowatorski projekt wdrożenia tzw. samodzielnej obudowy kotwowej (SOK) w kopalni Budryk w Ornontowicach. W piątek w Tychach JSW formalnie odbierze gotowy kombajn urabiająco-kotwiący Bolter Miner, który w październiku zostanie zamontowany w kopalni; w listopadzie rozpoczną się jego testy.
Prowadzony obecnie w JSW projekt wdrożenia obudowy kotwowej stanowi próbę adaptacji rozwiązań powszechnie stosowanych na świecie w najnowocześniejszych kopalniach głębinowych, między innymi w USA i Australii.
-W przypadku projektu SOK mamy do czynienia z próbą pierwszego wdrożenia w warunkach polskiego górnictwa technologii nowoczesnego, bezpośredniego kotwienia z wykorzystaniem urządzenia typu Bolter Miner, która jest podstawą prowadzenia robót chodnikowych między innymi w Australii i USA, czyli w krajach o najbardziej efektywnym górnictwie podziemnym. Jako JSW S.A. mamy nadzieję w ten sposób osiągnąć przewagę technologiczną, która przyniesie wymierne korzyści w przyszłości, w postaci zwiększonego postępu wykonania robót oraz istotnego obniżenia kosztów
- informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy JSW.
Projekt wdrożenia samodzielnej budowy kotwowej w górnictwie węglowym jest częścią Programu Inteligentna Kopalnia, będącego elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, sukcesywnie realizowanego z udziałem JSW Innowacje S.A., spółki z GK JSW.
Podczas dalszej prezentacji przedstawione zostaną główne założenia Projektu oraz kluczowe urządzenie wykorzystywane podczas jego realizacji tj. kombajn urabiająco-kotwiący Bolter Miner, który we wrześniu bieżącego roku trafi do KWK Budryk w Ornontowicach, najgłębszej obecnie kopalni węgla koksowego na świecie.
W piątkowej prezentacji urządzenia w siedzibie Joy Global Komatsu w Tychach weźmie udział m.in. wiceminister energii Adam Gawęda.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3774Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1454Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1431O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1220Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1192Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
+3 / -1Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0
~Jan Surzycki 2019-09-16
21:38:49
Po co nowa kopalnia jak trzeba iść w innym kierunku