Konsultacje społeczne w sprawie kompleksowego zagospodarowania Parku Wełnowieckiego i terenów przyległych, tzw. Alp, rozpoczną się w marcu. Odpowiednie zarządzenie w tej sprawie wydał prezydent Marcin Krupa, który jesienią 2018 roku zobowiązał się do rewitalizacji tego obszaru w umowie z mieszkańcami.
- Pomimo tego, że jesteśmy trzecim najbardziej zielonym miastem w Polsce, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy zielony zakątek odgrywa dużą rolę w naszym życiu. Z jednej strony pełni ważne funkcje ekologiczno-przyrodnicze, co jest istotne pod kątem wyzwań klimatycznych, a z drugiej strony pozwala mieszkańcom na aktywny wypoczynek na łonie natury – podkreśla prezydent Marcin Krupa.
– Zgłaszało się do mnie w tej sprawie wiele osób z Bogucic, Wełnowca i Koszutki. Podczas rozmów często słyszałem, że należy zagospodarować teren Parku Wełnowieckiego, który lata świetności ma za sobą. Jego największym atutem jest piękny drzewostan i cisza – choć mówimy o obszarze znajdującym się zaledwie dwa kilometry od katowickiego rynku. Wsłuchując się w apele mieszkańców podjąłem decyzję, że kompleksowo zrewitalizujemy nie tylko teren parku, ale też działaniami obejmiemy jego otoczenie. Chodzi o niezagospodarowane, pagórkowate i częściowo zalesione tereny, czyli tzw. Alpy – dodaje prezydent.
Cały obszar, który zostanie poddany rewitalizacji, ma 5 hektarów – a więc tyle, co powierzchnia siedmiu pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Dziś teren Parku Wełnowieckiego tworzą m.in. dwa place zabaw, alejki oraz elementy małej architektury – ławki i kosze. Z kolei tereny „Alp” nie są w żaden sposób zagospodarowane.
Zanim rozpoczną się prace w terenie urzędnicy sprawdzą, jakie mieszkańcy mają oczekiwania co do zagospodarowania tego obszaru.
- W ramach konsultacji społecznych, które potrwają od marca do maja przeprowadzimy m.in. ankiety diagnostyczne, odbędzie się spacer badawczy oraz podsumujemy ustalenia podczas otwartego spotkania. W konsultacjach będą mogli brać udział mieszkańcy dzielnic okalających Park – tj. Koszutki, Wełnowca i Bogucic – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.
– Zebrane propozycje i uwagi mieszkańców będą stanowiły podstawę do zlecenia koncepcji zagospodarowania całego obszaru. Planujemy, by projekt był gotowy do połowy listopada 2021 r., a prace w terenie rozpoczną się wiosną 2022 r. Po zakończonych konsultacjach sprawę będzie prowadził Zakład Zieleni Miejskiej, który ma duże doświadczenie w tego typu działaniach. Przykładowo można tu wspomnieć udaną rewitalizację Parku Boguckiego – dodaje Maciej Stachura.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
1135Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
737Droga pod specjalnym nadzorem. Budowa obwodnicy Oświęcimia prawie na półmetku
595"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
583Połączy Małopolskę ze Śląskiem. Ruszyła budowa wiaduktu nad linią kolejową E30
579Pociągi Bytom-Gliwice z rekordem frekwencji. GZM: Opłaca się stawiać na szynę
+3 / -0Globalny lider branży elektroniki wybuduje w Katowicach nowoczesny kampus
+3 / -0"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
+2 / -0Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
+2 / -0Nowoczesność i historyczna przestrzeń. Tak będzie wyglądał HUB Gamingowy w Katowicach
+2 / -0Nieruchomości na Śląsku – przyszłość, trendy, wyzwania (wideo)
0Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
0KSSENON w Żorach ma już ponad miesiąc. Jak "sprawuje się" flagowy projekt KSSE? Sprawdzamy!
0Śląscy samorządowcy: "CPK nie zwalnia. Trzeba zatrzymać te szkodliwe działania!"
0"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
0