Konsultacje społeczne w sprawie kompleksowego zagospodarowania Parku Wełnowieckiego i terenów przyległych, tzw. Alp, rozpoczną się w marcu. Odpowiednie zarządzenie w tej sprawie wydał prezydent Marcin Krupa, który jesienią 2018 roku zobowiązał się do rewitalizacji tego obszaru w umowie z mieszkańcami.
- Pomimo tego, że jesteśmy trzecim najbardziej zielonym miastem w Polsce, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy zielony zakątek odgrywa dużą rolę w naszym życiu. Z jednej strony pełni ważne funkcje ekologiczno-przyrodnicze, co jest istotne pod kątem wyzwań klimatycznych, a z drugiej strony pozwala mieszkańcom na aktywny wypoczynek na łonie natury – podkreśla prezydent Marcin Krupa.
– Zgłaszało się do mnie w tej sprawie wiele osób z Bogucic, Wełnowca i Koszutki. Podczas rozmów często słyszałem, że należy zagospodarować teren Parku Wełnowieckiego, który lata świetności ma za sobą. Jego największym atutem jest piękny drzewostan i cisza – choć mówimy o obszarze znajdującym się zaledwie dwa kilometry od katowickiego rynku. Wsłuchując się w apele mieszkańców podjąłem decyzję, że kompleksowo zrewitalizujemy nie tylko teren parku, ale też działaniami obejmiemy jego otoczenie. Chodzi o niezagospodarowane, pagórkowate i częściowo zalesione tereny, czyli tzw. Alpy – dodaje prezydent.
Cały obszar, który zostanie poddany rewitalizacji, ma 5 hektarów – a więc tyle, co powierzchnia siedmiu pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Dziś teren Parku Wełnowieckiego tworzą m.in. dwa place zabaw, alejki oraz elementy małej architektury – ławki i kosze. Z kolei tereny „Alp” nie są w żaden sposób zagospodarowane.
Zanim rozpoczną się prace w terenie urzędnicy sprawdzą, jakie mieszkańcy mają oczekiwania co do zagospodarowania tego obszaru.
- W ramach konsultacji społecznych, które potrwają od marca do maja przeprowadzimy m.in. ankiety diagnostyczne, odbędzie się spacer badawczy oraz podsumujemy ustalenia podczas otwartego spotkania. W konsultacjach będą mogli brać udział mieszkańcy dzielnic okalających Park – tj. Koszutki, Wełnowca i Bogucic – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.
– Zebrane propozycje i uwagi mieszkańców będą stanowiły podstawę do zlecenia koncepcji zagospodarowania całego obszaru. Planujemy, by projekt był gotowy do połowy listopada 2021 r., a prace w terenie rozpoczną się wiosną 2022 r. Po zakończonych konsultacjach sprawę będzie prowadził Zakład Zieleni Miejskiej, który ma duże doświadczenie w tego typu działaniach. Przykładowo można tu wspomnieć udaną rewitalizację Parku Boguckiego – dodaje Maciej Stachura.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Budowa S1 w Beskidach – góry łatwo nie oddają terenu
9994Gliwice: Tenneco uruchomiło Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe
4632PGG: w kranach w Łaziskach popłynie woda z kopalni Bolesław Śmiały
3766Katowice Airport buduje nowy parking. Na lotnisku powstanie 757 nowych miejsc postojowych
1246Jaworzno: Danone uruchomił unikatową w świecie instalację do recyklingu kubków po jogurtach
974Piramidy w Ustroniu - ruszyły prace budowlane związane z modernizacją i rozbudową uzdrowiska
+19 / -4PGG: w kranach w Łaziskach popłynie woda z kopalni Bolesław Śmiały
+12 / -1Budowa S1 w Beskidach – góry łatwo nie oddają terenu
+13 / -4Katowice Airport buduje nowy parking. Na lotnisku powstanie 757 nowych miejsc postojowych
+7 / -1Firma z Wieliczki postawiła w Bytomiu fabrykę domów z drewna klejonego
+5 / -0Katowice Airport buduje nowy parking. Na lotnisku powstanie 757 nowych miejsc postojowych
0Budowa S1 w Beskidach – góry łatwo nie oddają terenu
0Starostwo w Grodzisku zyska solarny parking. Wiaty PV stawia firma z Katowic
0Jaworzno: Danone uruchomił unikatową w świecie instalację do recyklingu kubków po jogurtach
0Katowice Airport: są unijne pieniądze na budowę multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 3