Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zakończyła rok 2023 jako niekwestionowany lider specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. 9 stycznia w siedzibie spółki w Katowicach członkowie zarządu KSSE pochwalili się osiągnięciami ostatnich 12 miesięcy, przedstawiając jednocześnie plany na najbliższą przyszłość.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zyskała tytuł najlepszej strefy ekonomicznej w Polsce we wszystkich trzech możliwych kategoriach: liczby wydanych decyzji o wsparciu, wysokości zadeklarowanych przez przedsiębiorców nakładów oraz ilości nowych miejsc pracy. O tym pisaliśmy już wczoraj <<Potrójna korona. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna najlepsza w Polsce>>.
Spółka wygrała pod względem ilości wydanych decyzji o wsparciu (83) – czyli co 6. decyzja wydana w Polsce, została wydana inwestorom w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej SA - to ponad 15% inwestycji w skali całej Polski.
Katowicka SSE nie miała też sobie równych pod względem wysokości zadeklarowanych przez przedsiębiorców nakładów ( 3,4 mld zł) oraz ilości nowych miejsc pracy (1 343). Utrzymanych miejsc prac jest z kolei 9 327.
Dziś (9 stycznia) w siedzibie KSSE w Katowicach odbyła się konferencja prasowa, podsumowująca 2023 rok.
- Dziękuję za ten wynik inwestorom, instytucjom otoczenia biznesu i przede wszystkim pracownikom KSSE. To zaszczyt i duma być Prezesem Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej! - mówił dziś w Katowicach dr Janusz Michałek.
Jako największe zagraniczne inwestycje minionego roku prezes zarządu katowickiej SSE wymienił: Elemental H2Tech, Sanhua Automotive czy fińskiego inwestora firmę Fortaco.
Spośród firm z polskim kapitałem z sektora MŚP warto wspomnieć o inwestycji spółki Kiestal Technologie, a także podkreślić fakt iż firma Mokate, która uzyskała w ramach Polskiej Strefy Inwestycji już trzy decyzje o wsparciu, od początku inwestowania w strefie poniosła nakłady na łączną kwotę prawie 200 mln złotych! - dodał.
Warto nadmienić, że KSSE od początku funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji (czyli od 2018 r.) objęła wsparciem już prawie 400 projektów inwestycyjnych.
Podczas konferencji szczególny nacisk położono na misję "odczarowywania" specjalnych stref ekonomicznych - i zwrócenie uwagi na możliwość pozyskania wsparcia nie tylko przez dużych inwestorów, ale też firmy z sekora MŚP.
Biorąc pod uwagę strategię Zarządu Spółki na rok 2023 - KSSE skoncentrowało się na pozyskiwaniu firm z udziałem kapitału polskiego, z sektora MŚP. Spośród wydanych w minionym roku 83 decyzji o wsparciu 31 to, decyzje wydane na realizację inwestycji dużych firm, a aż 52 stanowią decyzje wydane dla firm z sektora MŚP, w tym: średnie - 20, małe – 23, mikro 9 Co więcej, aż 59 projektów inwestycyjnych objętych wsparciem przez KSSE w ubiegłym roku stanowią inwestycje firm z kapitałem polskim. Niewątpliwie, możliwość realizacji projektóów inwestycyjnych w dotychczasowych lokalizacjach, bez konieczności nabywania nieruchomości ze statusem specjalnej strefy ekonomicznej (jak to było do 2018 r.) powoduje, że instrument jest w szerszym zakresie dostępny dla firm z sektora MŚP - zaznaczono.
Istotnym ispektem - z punktu widzenia rozwoju regionu - jest nie tylko wysokość zadeklarowanych wydatków inwestycyjnych, ale przede wszystkim struktura pozyskanych inwestycji. Rok 2023 po raz kolejny został zdominowany przez inwestycje firm z sektora MŚP z polskim kapitałem.
To dowód na to, że system wsparcia w ramach ustawy o wspieraniu nowych inwestycji nadal jest skutecznym narzędziem dla wspierania inwestycji firm lokalnych - zaznaczają przedstawiciele KSSE. - I, co ważne, nie jest rozwiązaniem dedykowanym wyłącznie dla dużych międzynarodowych firm, dodatkowo przewiduje się, że w kolejnych latach ten trend się utrzyma. Tym bardziej, że na poziomie prawa unijnego wdrażane są inne instrumenty, dedykowane dla dużych projektów inwestycyjnych dedykowane konkretnym branżom.
Zdaniem KSSE, możliwości kooperacji z lokalnymi przedsiębiorcami są często brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w danym miejscu.
Nie tylko z powodu bezpośredniego dostępu do rynku zbytu, ale także w związku z możliwością pozyskania lokalnych kooperantów. Dostrzegając znaczenie jakości oferty inwestycyjnej zwracamy uwagę na jej konstruowanie w możliwie jak najszerszym zakresie, znacznie szerszym niż jeszcze kilka lat temu. Stąd zaangażowanie spółki w projekty, których celem jest zwiększenie atrakcyjności regionu, poszerzenie oferty dla inwestorów, tych już działających jak i potencjalnych - dowiadujemy się.
Z drugiej strony planowane wdrożenie rozwiązań związanych z tzw. podatkiem globalnym minimalnym (tzw. PILAR II wprowadzony przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule: <<Zmiany podatkowe 2024: kluczowe zmiany i ich wpływ na polskich przedsiębiorców>>) może osłabiać proces wsparcia dla realizacji inwestycji w ramach rozwiązań strefowych przez zagranicznych inwestorów z uwagi na specyficzne rozwiązania podatkowe.
Możliwość korzystania z tego rodzaju wsparcia dla firm polskich, powinno być jednak w dalszym ciągu atrakcyjnym instrumentem mającym wpływ na rozwój gospodarczy całego kraju - zaznacza zarząd KSSE.
Jestem przekonany, że działania KSSE w zakresie zielonej transformacji regionu, rozwoju systemu edukacji, klastrów sektorowych, czy wreszcie współpracy w ramach potrójnej helisy (biznes- nauka - samorząd), pozwolą zwiększyć świadomość przedsiębiorcóów i zachęcić ich do rozwoju swoich przedsiębiorstw – dodaje prezes Janusz Michałek.
Zgodnie z zapowiedziami, rok 2024 będzie kolejnym rokiem realizacji strategii rozwoju KSSE.
Potencjał, zbudowany dzięki naszym inwestorom, pozwalać będzie na dalszy rozwój. Jednocześnie mamy świadomość tego, że różne czynniki zewnętrzne, sytuacja na rynkach, czy procesy dotyczące poszczególnych branż (np. przekształcenia w sektorze motoryzacyjnym) nie pozostaną bez wpływu na realizacje inwestycji w regionie w ramach katowickiej sse - podkreśla zarząd spółki.
Inwestycje firm z sektora MŚP rozpatrywane są głównie w kontekście ich rozwoju w dwóch kierunkach:
W ramach realizowanej strategii na kolejne lata, KSSE nadal planuje realizować działania zwiększające dostępność odpowiednio przygotowanych terenów inwestycyjnych. Stąd planowana jest dalsza realizacja projektu w ramach Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego oraz zagospodarowanie kolejnych dużych terenów inwestycyjnych w innych lokalizacjach, m.in. poprzez wykorzystanie zasobu terenów zdegradowanych, poprzemysłowych.
Jedną z "innych lokalizacji" obok JOG - jak wskazał podczas spotkania dr Janusz Michałek, jest BOG, czyli Bielski Obszar Gospodarczy. Przypomnijmy, że niedawno gruchnęła wiadomość o zamknięciu fabryki Fiata w Bielsku-Białej w wyniku postawienia spółki FCA Powertrain Poland w stan likwidacji. Zwolnienia grupowe mają objąć całą, 468-osobową załogę, i trwać od lutego do grudnia 2024 r. <<Fabryka Fiata w Bielsku-Białej do likwidacji. Pracę straci prawie 500 osób>>.
O porozumieniu z miastem w sprawie zagospodarowania terenu, na którym znajduje się zakład, wspomniał podczas konferencji dr Janusz Michałek.
O szczegóły sprawy zapytaliśmy Wiceprezesa Zarządu KSSE, Andrzej Zabieglińskiego. Kierunek przedsięwzięcia nie jest jednak jeszcze obrany.
Rzeczywiście, cieszymy się z tego, ze zostaliśmy bezpośrednio zaproszeni do tych rozmów, bo spółka sama w sobie mogła mieć jakiś pomysł na zagospodarowanie terenu, ale absolutnie widać, że chce, żeby to odbyło się we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W związku z powyższym ta strategia chwilę będzie dojrzewała - wyjaśnia Andrzej Zabiegliński w rozmowie z Redakcją - ale ważne, że dziś widzi się więcej graczy, to pozytywny aspekt.
- Znam te obiekty, w moim życiu "strefowym" będę je już drugi raz zagospodarowywał - zdradza wiceprezes KSSE. - Pierwszy raz miał miejsce, kiedy zlikwidowano produkcję naszego "odrzutowca" 126p. Jestem pewien, że tego typu obiekty i to w Bielsku-Białej - z pewnością się zagospodarują. Ważne, żeby znaleźć tego pierwszego, strategicznego inwestora.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Podobasz mi się lub nie". Związkowcy: Program odejść z Poczty Polskiej dobrowolny tylko z nazwy
2879Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
906Bieguny bezrobocia w Polsce. Dwie śląskie lokalizacje liderami zatrudnienia
609636 mln zł zysku. Tauron pokazał wyniki za trzeci kwartał
470JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowe giganty będą współpracować
458"Podobasz mi się lub nie". Związkowcy: Program odejść z Poczty Polskiej dobrowolny tylko z nazwy
+2 / -0Silver Economy - odpowiedź na wyzwania demograficzne
+1 / -0Przedsiębiorca i członek RIG w Katowicach Konsulem Honorowym Mongolii
+1 / -0Prezes Zarządu Euvic 2030 na czele Digitree Group. Tobiasz Wybraniec zastąpi Konrada Żaczka
+1 / -0Silver Economy - odpowiedź na wyzwania demograficzne
0Jedyne takie w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności zaczęło działać na Śląsku
0JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowe giganty będą współpracować
0636 mln zł zysku. Tauron pokazał wyniki za trzeci kwartał
0Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
0