Przedsiębiorcy, samorządy, a także odbiorcy indywidualni dostają zwiększone nawet o 50 – 60 proc. faktury za prąd. Rząd tłumaczył, że podwyżki zostaną zrekompensowane, jak tylko przygotowane będą odpowiednie przepisy. Tych wciąż nie ma. Dlaczego?
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapewniła, że są środki na rekompensaty z ustawy o cenach prądu.
- Każdy odbiorca indywidualny może być spokojny. Wyzwaniem są samorządy i przedsiębiorcy, dla których musi być przygotowana zasada dystrybucji rekompensat - tłumaczyła minister w czwartek w Polskim Radiu.
Emilewicz przypomniała, że problemy zaczęły się, kiedy cena kosztu uprawnień do emisji CO2 wzrosła z 6 euro na początku 2018 r. do 25 euro w grudniu ubiegłego roku. - Dzisiaj, aby ustawa z 28 grudnia mogła wejść w życie, potrzebne jest rozporządzenie wykonawcze. Minister energii o tym rozporządzeniu rozmawia z Komisją Europejską, gdzie mogą pojawić się kłopoty w zakresie pomocy publicznej, bo ten system rekompensat to jest pomoc publiczna - mówiła szefowa MPiT.
Emilewicz poinformowała również, że jej resort złożył uwagi do treści rozporządzenia, w których oceniono, że operatorzy sieci dystrybucyjnych będą mogli mieć kłopot przy zastosowaniu wprost treści rozporządzenia.
- Środki na rekompensaty, pochodzące z tytułu uprawnień do emisji CO2 z ubiegłego roku, są. To, co musimy dzisiaj przygotować to zasadę, na jakiej te środki będą dystrybuowane. Każdy odbiorca indywidualny może być spokojny. Wyzwaniem są samorządy i przedsiębiorcy i dla tych to rozwiązanie musimy przygotować - podkreśliła minister.
We wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że strona polska jest w trakcie rozmów z Komisją Europejską na temat przepisów rozporządzenia do ustawy o cenach prądu. Przyznał, że to nie są łatwe rozmowy. - Wszystko musi być tak zrobione, żebyśmy z KE byli w porządku – powiedział.
Dodał, że do projektu, w ramach konsultacji, złożono bardzo dużo uwag i opinie te "podlegają obróbce". Odnosząc się do możliwej daty publikacji rozporządzenia Tchórzewski stwierdził, że "sprawa jest dość trudna, bo za zmianą rozporządzenia idą pieniądze". - To musi być roztropnie zrobione, tym bardziej, że mamy konkretną ilość środków, a oczekiwania na te środki idą w górę – dodał.
Ustawa o cenach prądu z grudnia 2018 r. ustala na rok 2019 ceny dla odbiorców końcowych energii elektrycznej na poziomie ich cenników bądź taryf z 30 czerwca 2018 r. Różnica między ceną zakupu energii a ustaloną ustawą ceną sprzedaży będzie sprzedawcom rekompensowana ze specjalnego funduszu, zasilonego m.in. pieniędzmi ze sprzedaży dodatkowej puli uprawnień do emisji CO2.
14 marca Ministerstwo Energii opublikowało projekt rozporządzenia do ustawy, który zawiera m.in. formuły wyznaczania średnioważonej ceny energii na rynku hurtowym. Różnica między nią a ustaloną ceną sprzedaży będzie rekompensatą dla sprzedawcy. Cena ta będzie kalkulowana oddzielnie dla wszystkich typów umówi zawieranych w 2018 i 2019 r. oraz dla transakcji samodzielnego zakupu przez odbiorcę końcowego na giełdzie.
W założeniu rozwiązania z rozporządzenia będą obowiązywać wstecznie od 1 stycznia, a sprzedawcy energii będą musieli się do niego dostosować także wstecznie, czyli rozliczyć się z odbiorcami, jeśli cena, po której sprzedawali od 1 stycznia nie odpowiada tej z ustawy.
Brak rozporządzenia krytykują samorządy, które już otrzymują z zakładów energetycznych faktury opiewające na kwoty 50-60 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Czy Waszym zdaniem dostaniemy rekompensatę za podwyżki cen prądu?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2674PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
1012Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
766Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
761Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
720„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+7 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
+2 / -0Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur już w przyszłym roku
0Górskie uzdrowiska niewidoczne w programie Czyste Powietrze. Ale opłaty od turystów biorą
0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
0Katowice szykują się do parkingowej rewolucji. Nowe znaki, sprzątanie ulic
0W centrach M1 na Śląsku wynajmiesz sklep na godziny
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 3