Polska Grupa Górnicza traci poważnego klienta. TAURON Polska Energia S.A. wręczył producentowi węgla wypowiedzenie umowy na dostawy węgla dla trzech spółek grupy: TAURON Wytwarzanie S.A., TAURON Ciepło sp. z o.o. oraz Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o – poinformowała spółka w komunikacie.
Tauron podkreśla w komunikacie, że „PGG jest strategicznym partnerem […] w zakresie dostarczania węgla. W 2019 r. [...] zakupił od PGG 2,52 mln ton węgla, co stanowiło 38 proc. tego paliwa zakupionego ogółem przez Emitenta (Tauron – przyp. red.), a 44 proc. dostaw węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła przez Grupę Emitenta zostało zaspokojone surowcem z zakładów górniczych należących do Grupy Emitenta.”
Wytwórca energii zwraca jednak uwagę, że warunki gospodarcze, które mają bezpośredni wpływ na jego działalność „uległy istotnej zmianie”.
„Emitent odnotował nadmierne trudności w bieżących odbiorach węgla wskutek ograniczonej produkcji i sprzedaży energii elektrycznej wynikającej z sytuacji rynkowej i pogodowej.” informuje Tauron.
Jednocześnie dodaje, że nie potrafił się dogadać z PGG w sprawie ceny węgla oraz rocznych ilości dostaw węgla. Tauron informuje, że zabiegał o to od grudnia 2019 roku. To spowodowało, że „...złożył PGG oświadczenie o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, tj. na dzień 30 czerwca 2021 r. Oświadczenie zawiera jednak zastrzeżenie, iż w przypadku bezskuteczności oświadczenia Emitenta o wypowiedzeniu Umowy z zachowaniem wyżej wskazanego sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia, oświadczenie to należy traktować jako wypowiedzenie Umowy złożone z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego, w którym upłynie okres wypowiedzenia, tj. na dzień 31 grudnia 2022 r.”
Uwolnienie się od tej umowy pozwoli Tauronowi uniknięcia dalszego pogarszania się swojej sytuacji finansowej. Katowicki koncern energetyczny deklaruje jednak chęć dalszej współpracy z PGG, ale na nowych warunkach.
„Pomimo wypowiedzenia Umowy, Emitent wyraża intencję kontunuowania długoterminowej współpracy z PGG na wspólnie określonych, nowych warunkach, dostosowanych do bieżących warunków rynkowych kontraktacji węgla.”
Tauron zaznacza też, że wypowiedzenie umowy na dostawy węgla z PGG nie zakłóci działalności spółek Grupy Tauron. „Ewentualne dodatkowe zapotrzebowanie na paliwo węglowe zostanie zaspokojone w szczególności przez produkcję tego surowca przez zakłady górnicze należące do Grupy Emitenta.”
Co na to PGG?
PGG wydała oświadczenie w związku z komunikatem Tauron Polska Energia S.A.
"Polska Grupa Górnicza S.A. informuje, że nie uznaje wypowiedzenia umowy przez Tauron Polska Energia S.A. z zachowaniem 6-miesięcznego okresu za skuteczne.
Wykonanie kontraktu przez Tauron Polska Energia S.A. w 2020 roku do dnia dzisiejszego wyniosło niespełna 32 proc. zamówionej ilości węgla.
Umowa wieloletnia miała za zadanie chronić obie strony przed wahaniami cen CIF ARA i w ten sposób równomiernie rozkładać ryzyko na obie strony kontraktu.
W pierwszym okresie obowiązywania umowy ceny PGG S.A. były niższe od cen CIF ARA i Tauron Polska Energia S.A. kontrakt wykonywał.
Kiedy indeks CIF ARA uległ obniżeniu, Tauron Polska Energia S.A. wystąpił z żądaniem zmiany ceny i faktycznie zmniejszył odbiory węgla, przenosząc całe ryzyko kontraktu na PGG S.A.
PGG S.A. oczekuje respektowania zapisów umowy i zachowania 2-letniego okresu wypowiedzenia. - brzmi oświadczenie Polskiej Grupy Górniczej.
Tagi: PGG, Tauron, dostawy węgla, zakup węgla
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nie ma dat likwidacji kopalń – mamy projekt umowy społecznej w górnictwie
14165Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
5362Bezwzględne daty likwidacji kopalń i Śląski Fundusz Rozwoju - związki przedstawiły swój projekt umowy społecznej
3754Nie będzie można odmówić przyjęcia mandatu? „Myślałem, że to fake news”
3253Cieszyn: interwencja policji i sanepidu w restauracji. Właściciele otworzyli lokal dla klientów
1633Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
+20 / -2Górale zapowiadają weto! Chcą otworzyć biznesy po 17 stycznia
+7 / -0PGE też wypowie PGG umowę na dostawy węgla?
+14 / -7Tauron przestaje kupować węgiel od PGG. Cena surowca była niekorzystna
+8 / -1Po Cieszynie Rybnik - kawiarnia też chce się otworzyć. Mieszkańcy są zachwyceni
+6 / -0Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
2Bezwzględne daty likwidacji kopalń i Śląski Fundusz Rozwoju - związki przedstawiły swój projekt umowy społecznej
1Górnictwo: związkowcy odrzucili rządowy projekt umowy społecznej
1Górnictwo: dziś dalsze rozmowy o umowie społecznej. Związkowcy przedstawią swoją wersję
1Tak sanepid wyjaśnia powód nalotu na kawiarnię w Rybniku
0