Kukły symblizujące śmierć hotelarstwa i gastronomii zawisły w niedzielę na latarni w centrum Szczyrku. Był to element akcji protestacyjnej, w której uczestniczyli właściciele obiektów turystycznych, gastronomicznych oraz taksówkarze w Szczyrku. Górale utrzymujący się z turystyki zaprotestowali przeciwko obostrzeniom, które od 28 grudnia ponownie dotkliwie doświadczają branżę wypoczynkowo – rekreacyjną.
Kukły zawisły na placu św. Jakuba w Szczyrku, głównym placu miasta. Pod nimi umieszczono duży napis: „286 dni bez pracy, pomocy, nadziei. Polsko, chcemy żyć!”
Jednocześnie przez centrum miasta przejechali powoli trąbiąc w proteście taksówkarze. Samochody obwieszone były flagami i hasłami protestu, np. „pozwólcie nam pracować”. Z uwagi na napływ sporej grupy turystów i wzmożony ruch taksówkarze skrócili jednak swój przejazd. Warto zauważyć, że spotkali się z poparciem jadących turystów, którzy klaskonami dali wyraz swojej solidarności.
Protest odbył się z dwóch zasadniczych powodów - po pierwsze z powodu zamknięcia hoteli, pensjonatów czy innych gościńców na ruch turystyczny, zamknięcia stoków narciarskich, co skutkuje również brakiem klientów dla gastronomii, taksówkarzy, wypożyczalni sprzętu, instruktorów narciarstwa, zaopatrzeniowców, ogólnie wszystkich żyjących z turystyki i sportów zimowych. Drugim powodem jest organizowanie ferii w jednym terminie.
Protest zorganizowała Szczyrkowska Izba Gospodarcza. Jej prezes Michał Bator poinformował za pośrednictwem Facebooka, że szykowane są już pozwy zbiorowe.
- To, co szykuje rząd, to są ochłapy w stosunku do tego, co dostały zamknięte hotele i gastronomia w Unii Europejskiej. A jeszcze w niej jesteśmy – napisał Mirosław Bator na profilu facebookowym Izby.
Dodajmy, że niedzielna akcja była drugą w Szczyrku. Pierwsza odbyła się 17 grudnia. Wtedy na restauracjach, hotelach i pensjonatach zawisły transparenty, np. z hasłami „Szczyrk potrzebuje turysty, jak ziemia wody”, „Rządzie drogi, nie bądź srogi, wpuść turystę w nasze progi. Umieramy!”, „Rządzący przy korycie, gastronomię niszczycie”.
Przypomnijmy, że w listopadzie burmistrz Szczyrku Andrzej Byrdy dobitnie wyraził się na temat organizacji ferii zimowych w jednym czasie, przy jednoczesnym zakazie wyjazdu na wypoczynek w góry:
"Odbieram [...] wiele słów oburzenia od właścicieli wyciągów narciarskich, właścicieli hoteli, pensjonatów i kwater w domach prywatnych, szkół i serwisów narciarskich, pojedynczych instruktorów narciarstwa i snowboardu. Wszyscy stanęliśmy w obliczu klęski finansowej”
Oddanych głosów: 944
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1840JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1621JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
890Mobbing na kopalni PGG? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
511Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
441Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0Mobbing w kopalni PGG znajdzie finał w prokuraturze? Solidarność 80: „Dyrekcja zamiata sprawę pod dywan”
0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
0