Rafako i Nowe Jaworzno Grupa Tauron parafowały ugodę w sprawie naprawy nowej elektrowni Jaworzno – poinformowała raciborska spółka w komunikacie. Z dokumentu dowiadujemy się, że obie firmy nie będą już dociekały, kto doprowadził w czerwcu do awarii, której skutkiem było wyłączenie bloku. Uzgodniły też wydłużenie terminu naprawy i ponownej synchronizacji bloku.
Parafowanie ugody nastąpiło 3 listopada przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Rafako i Nowe Jaworzno GT podkreślają, że to parafowanie a nie podpisanie ugody. Na podpisanie firmy muszą uzyskać jeszcze zgody korporacyjne, a ponadto muszą dogadać się w sprawie wynagrodzenia dla Rafako za prace naprawcze. Jak czytamy w komunikacie, właściciel elektrowni ma powierzyć Rafako wykonanie takich prac, które są „korzystne dla NJGT ze względów technicznych lub ekonomicznych i będą obniżać koszty eksploatacji bloku z zastrzeżeniem, iż warunki powierzenia tych prac i ostateczna wysokość wynagrodzenia Wykonawcy z Kontraktu za te prace zostaną określone przed podpisaniem Ugody”.
Spółki uzgodniły też zmiany harmonogramu. Ponowna synchronizacja bloku ma nastąpić do 29 kwietnia 2022 roku, a zakończenie okresu przejściowego do 30 października 2022 roku. Dotąd terminem przywrócenia bloku do funkcjonowania po awarii był 25 lutego 2022 roku.
Firmy oświadczyły też, że nie będą dociekać, kto jest winnym awarii i że nie będą dochodzić wobec siebie żadnych roszczeń, w tym kar umownych „powstałych lub mogących powstać ze zdarzeń zaistniałych przed dniem zawarcia Ugody, z wyłączeniem roszczeń z tytułu gwarancji i rękojmi, roszczeń z tytułu solidarnej odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom oraz roszczeń Wykonawcy z Kontraktu wobec NJGT za prace należycie zrealizowane przed dniem zawarcia Ugody, warunkowanego potwierdzeniem przez Strony Kontraktu zachowania przez Wykonawcę z Kontraktu terminów określonych zmienionym HRF”. Ta rezygnacja ze wzajemnych roszczeń jest pokłosiem stwierdzenia przez obie firmy, że nie sposób ustalić winnego awarii z 11 czerwca 2021 ani wad zdiagnozowanych w okresie postoju bloku w czasie awarii.
Pokłosiem tych stwierdzeń był również kolejny punkt ugody. Mianowicie Rafako oświadczyło, że nie będzie już uzależniało prowadzenia prac od otrzymania od NJGT wyjaśnień o przyczynach awarii i zaniedbaniach. Rafako podało w raporcie bieżącym 30/2021 z 8 września 2021 roku, że póki zlecający naprawę nie udzieli wyjaśnień, wycofa ekipy naprawcze z bloku.
Ugoda ma wejść w życie po prawomocnym stwierdzeniu przez sąd.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
422Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
379W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
357Wielki powrót protestu rolników. Blokady również w województwie śląskim (mapa)
344Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
340Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
+1 / -0Śląskie targowiska pod lupą Krajowej Administracji Skarbowej
+1 / -0Finansowy gigant opuszcza klimatyczną koalicję banków. "Co było do zarobienia na zielonej modzie, już zarobili"
0Europoseł Konfederacji otworzył kolejne biuro na Śląsku, by mieć kontakt "z bazą"
0Lifting "Czystego Powietrza": koniec z dopłatami do ogrzewania na gaz
0Drzwi za 40 tys. zł z dopłatą? Jest zawiadomienie do prokuratury ws. "Czystego Powietrza"
0Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
0