Wiadomości

Wybierzmy prezydenta przez system bankowy – Fundacja Przedsiębiorczy Polacy ma receptę na kryzys wyborczy

2020-04-23, Autor: Tomasz Raudner

W maju mamy wybierać Prezydenta RP. Dziś nie wiadomo dokładnie, jak. Fundacja Przedsiębiorczy Polacy, wywodząca się z grupy Wkurzeni Przedsiębiorcy przedstawia swoją propozycję - wybory prezydenckie poprzez system bankowy.

Reklama

W Polsce trwa zamieszanie z wyborami prezydenckimi. Mają się odbyć w maju, ale nie wiadomo dokładnie kiedy, bo marszałek sejmu jeszcze daty nie ogłosiła.

Mają być korespondencyjne, choć nie wiadomo do końca, jak procedura ma wyglądać, bo brakuje rozporządzeń. Nie przeszkadza to jednak rządowi zlecić druku kart do głosowania, co opozycja okrzyknęła zamachem na konstytucję, zamachem stanu wręcz.

Fundacja Przedsiębiorczy Polacy - wybory przez system bankowy

Tymczasem Fundacja Przedsiębiorczy Polacy, którą założył przedsiębiorca Tomasz Pruszczyński z członkami grupy Wkurzeni Przedsiębiorcy przedstawia propozycję rozwiązania aktualnego problemu wyborów prezydenckich.

- Zróbmy je przez system bankowy. Każdy z kandydatów zakłada konto, np w PKO BP, a każdy obywatel ma prawo wpłacić jednemu kandydatowi 1 zł. Który kandydat zbierze najwięcej ten wygrywa, bo przecież 1 zł to jeden głos obywatela – mówi Tomasz Pruszczyński.

9 punktów zasadności wyborów przez system bankowy

Pomysłodawca w 9 punktach wyjaśnia, dlaczego jest to dzisiaj najlepsze, wręcz rewolucyjne rozwiązanie.

 • system bankowy jest sprawdzony, bezpieczny, niezawodny i szybki

 • każdy może zrobić przelew nawet z domu

 • jeżeli ktoś nie ma konta w banku, może zrobić przelew, np. z poczty

 • można głosować z zagranicy

 • system jest anonimowy poprzez prawo bankowe

 • decyduje pierwszy przelew za 1 zł, reszta jest odrzucana (decyduje data/czas) więc eliminujemy ryzyko fałszerstwa

 • system jest bardzo tani, a np. kandydat, który zbierze najwięcej głosów/pieniędzy, przekazuje je na wskazany cel charytatywny

 • w ciągu jednego dnia mamy i głosowanie i wyniki bez wychodzenia z domu

 • po wdrożeniu takiego głosowania jesteśmy podziwiani na całym świecie za innowacyjność i poszanowanie demokracji.

Rozwiązanie proste i zgodne z konstytucją

- To rozwiązanie jest tak proste i bezpieczne, że aż się dziwię, że nikt na nie jeszcze nie wpadł a na pewno go nie wdrożył - mówiTomasz Pruszczyński, prezes Fundacji Przedsiębiorczy Polacy

Co więcej, zdaniem pomysłodawcy taki system wypełnia konstytucyjny warunek powszechności i bezpośredności wyborów.

- Tym samym mógłby zostać wdrożony bez zmieniania konstytucji i tak naprawdę wybory mogłyby się odbyć w maju. Bez ryzyka utraty zdrowia obywateli – kończy przedsiębiorca.

Jak Wam się podoba pomysł wyborów prezydenckich przez system bankowy?

Który kandydat na Prezydenta RP jest najlepszy pod kątem biznesu?Oddanych głosów: 4294

Oceń publikację: + 1 + 78 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Witold Roszuk 2020-04-23
  12:42:30

  50 17

  A co zatrzyma pomysłowego trolla, który zrealizuje 1300 pojedynczych przelewów z punktu płatności rachunków? Albo 45000 złotówek z Moskwy czy innej stolicy. I każda z PESELEM generowanym losowo. Zanim ktokolwiek sie polapie, bedzie po temacie.
  Poza tym systemy ochrony transakcji bankowych, szczególnie AMLA, musiałyby być wyłączone na czas głosowania, inaczej zablokowałyby to jako podejrzane transakcje. Czyli na czas wyborów, polski system bankowości musiałby stanąć.

 • ~lokalny 2020-04-23
  14:12:38

  18 56

  Witold, jasno jest napisane, ze decyduje pierwszy przelew, a reszta jest odrzucana. Na pewno jest to lepsze i tańsze rozwiązanie niż Poczta Polska.

 • ~Wojciech Kotyla 2020-04-23
  21:20:49

  ~lokalny - chyba nie zrozumiałeś wypowiedzi witolda ;-) Proste pytanie jak chcesz porównać głosujących w wyborach? Jedyna opcja to na podstawie PESEL (choć te numery się powtarzają). mam rozumieć, że udostępnisz bazę wszystkich obywateli bankowi, w którym skarb państwa ma ~1/3 udziałów? To już jest skandal na dzień dobry. Jak rozwiążesz w którym ta sama osoba ma 2 konta w różnych bankach pod różnymi adresami - częsta praktyka. Formalnie to 2 głosy choć realnie powinien być jeden. Z tego co wiem systemy bankowe nie przesyłają numeru PESEL przy przelewie. Aby to zadziałało musiałbyś posiadać bazę danych PESEL a to już wykracza poza prawo bankowe. W tym przypadku wymagana była by zmiana. Udostępnienie numeru PESEL w takim systemie jakim proponuje autor jest gniotem legislacyjnym bo na tej podstawie łatwo sprawdzić kto jak głosował. Tajności nie ma tu żadnej skoro można namierzyć autora przelewu na konto kandydata. Nie wiem jakiem naiwniakiem trzeba być żeby stwierdzić "system jest anonimowy poprzez prawo bankowe" - pierwszy lepszy wyciek i wszystko wiadomo. Zresztą komisja "wyborcza" powinna mieć prawo weryfikacji oddanych głosów czyli wglądu w dane kto jak głosował. "decyduje pierwszy przelew za 1 zł," - to już całkowity odlot, bo znając dane mogę spokojnie zagłosować za kogoś poprzez przelew na poczcie. Jeśli zaprzestaniesz weryfikacji na numerze PESEL to tak jak wspomniał Witold łatwo jest wygenerować numery PESEL, to skończony algorytm. Porównanie danych w postaci płatników łamie tajność wyborów oraz nie zawsze może się sprawdzić kiedy ktoś nieuprawniony odda głos wcześniej. Jak autorzy chcą sprawdzić czy JanKowalski głosował za czy przeciw?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Otrzymuj najciekawsze newsy biznesowe ze Śląska!

Zapisz się do naszego newslettera!

Sonda

Czy czujesz się szczęśliwy mieszkając w woj. śląskim?


Oddanych głosów: 481

Prezentacje firm