Już tej nocy, z 29 na 30 października, zmieniamy czas na zimowy. W praktyce oznacza to, że pośpimy godzinę dłużej. Czy to ostatnia taka zmiana?
W nocy z soboty na niedzielę (29 na 30 października) przestawiamy zegary z godziny 3:00 na 2:00. Oznacza to, że tej nocy pośpimy godzinę dłużej. Jednak, czy to tak naprawdę dobra wiadomość?
Od wielu lat da się słyszeć głosy wznoszące dyskusje o zasadności przechodzenia z czasu letniego na zimowy i odwrotnie. Już w 2018 roku Unia Europejska ogłosiła plan odejścia od zmian czasu, a ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker powiedział, że ta kwestia jest już przesądzona. Jednak od tego czasu nie zapadły żadne wiążące decyzje.
Według ekspertów Głównego Urzędu Miar zmiany czasu mają na nas negatywny wpływ, w związku z czym pozostanie przy jednym czasie, wydaje się być zasadne. Niemniej jednak, wprowadzenie czasu zimowego, ma swoje uzasadnienie w dostępności naturalnego światła słonecznego.
Zmiany czasu mają negatywne oddziaływanie na zegar biologiczny ludzi. Dłuższa o godzinę doba ma swoje konsekwencje zwłaszcza dla osób, które tej nocy pracują lub podróżują pociągiem, np. by zachować porządek w rozkładach jazdy, pociągi zazwyczaj są zatrzymywane na godzinny, przymusowy postój. Z drugiej strony, powrót do czasu zwykłego w okresie zimowym jest niezbędny do zachowania właściwych relacji między przyjętym naturalnie głównym okresem aktywności społeczeństwa w Polsce a okresem dostępności naturalnego światła, ponadto bez zmian czasu nie byłoby korzyści z czasu letniego – czytamy na stronie Głównego Urzędu Miar.
Aktualnie wśród państw członkowskich UE nie zostało wypracowane jednoznaczne stanowisko ani co do rezygnacji ze zmian czasu, ani co do wyboru opcji czasu, ani co do zmiany czy wyboru konkretnej strefy czasowej lub grupy stref czasowych. W związku z powyższym wszystkie kraje członkowskie UE zobligowane zostały do kontynuowania dotychczasowych ustaleń. Oznacza to, że w dalszym ciągu, a na pewno w najbliższym czasie, będziemy przestawiać wskazówki zegarków – podaje Główny Urząd Miar.
Tak więc, mimo hucznie zapowiadanego odejścia od zmiany czasu na zimowy, na chwilę obecną nie ma żadnych konkretnych decyzji, które mogłyby na to wskazywać. Wszystko wskazuje na to, że zegarki będziemy przestawiali jeszcze przez co najmniej kilka lat, ponieważ w ubiegłym roku Komisja Europejska wydała komunikat zawierający harmonogramy zmian czasu aż do roku 2026.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
422Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
379W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
357Wielki powrót protestu rolników. Blokady również w województwie śląskim (mapa)
344Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
340Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
+1 / -0Śląskie targowiska pod lupą Krajowej Administracji Skarbowej
+1 / -0Finansowy gigant opuszcza klimatyczną koalicję banków. "Co było do zarobienia na zielonej modzie, już zarobili"
0Europoseł Konfederacji otworzył kolejne biuro na Śląsku, by mieć kontakt "z bazą"
0Lifting "Czystego Powietrza": koniec z dopłatami do ogrzewania na gaz
0Drzwi za 40 tys. zł z dopłatą? Jest zawiadomienie do prokuratury ws. "Czystego Powietrza"
0Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
0