Wiadomości

Wkrótce zmiana czasu - dlaczego nie ostatnia? Opinia eksperta

2019-03-19, Autor: tora

Coraz bliżej do kolejnego przestawiania zegarów. Tym razem „stracimy” godzinę, a przecież Komisja Europejska, uwzględniając wyniki ankiety przeprowadzonej w 2018 roku, zaproponowała Parlamentowi Europejskiemu, by zmiany w roku 2019 były ostatnimi. Prawie na pewno tak się jednak nie stanie – pisze dr Bartłomiej J. Gabryś, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Reklama

Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego (w głosowaniu 23 za, przy 11 głosach przeciwnych) zarekomendowała, by zmiana ta nastąpiła w 2021 roku. Dlaczego?

- Efektywność ekonomiczna jako argument, który faktycznie w okresach niedoboru energii, mógł mieć znaczenie, dzisiaj przestaje być aktualny. Dwukrotne zmiany czasu, gdy spojrzymy na relację ze zmianami w popycie/podaży energii elektrycznej okazują się nie mieć znaczenia, więc gdzie te oczekiwane oszczędności? Co więcej, zmniejszona ilość snu przekłada się na efektywność pracy np. kierowców, kosztowne przestoje czy wymuszone opóźnienia tam, gdzie mamy do czynienia z pracą zmianową, zwłaszcza w transporcie i logistyce. Znaczące koszty powstają również tam, gdzie systemy elektroniczne prowadzą transakcje finansowe w wymiarze globalnym. Pamiętajmy, że nawet - wydawałoby się - niezawodnym bankomatom, zdarzyło się nie udźwignąć tej zmiany, a my jako konsumenci nie mogliśmy skorzystać z gotówki – twierdzi ekspert z Katedry Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. I dodaje:

- Nie bez znaczenia są koszty po stronie dobrostanu ludzi. Dzisiaj już wiemy, że taka zmiana, delikatnie rzecz ujmując, nie jest najzdrowsza dla nas. Światowe wyniki badań, jednoznacznie wskazują przyrost zapadalności na choroby związane z układem krążenia człowieka i jego konsekwencjami w okresie do dwóch dni po zmianie czasu. Jednocześnie czas dostosowania się do nowego trybu pracy w ciągu doby przekładać się może na spadek efektywności trwający nawet przez tydzień po jej wprowadzeniu. Dlaczego zatem zwlekamy?

Wielu z nas ma przekonanie, iż najbliższa zmiana będzie ostatnia. Tak jednak nie będzie, kraje członkowskie Unii Europejskiej nie są na to przygotowane. Taka będzie rekomendacja ze strony Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego. Proponowana data to 2021. Jest jeszcze jedna bardzo trudna kwestia do rozwiązania – który czas wybrać? - zastanawia się dr Bartłomiej J. Gabryś.

Czas z zimowego na letni zmienimy w nocy z 30 na 31 marca. Wskazówki przestawimy z godz. 2.00 na 3.00.

Jaki Waszym zdaniem czas powinien pozostać na stałe: letni czy zimowy?

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~Beata_ 2019-03-19
    09:56:25

    1 0

    Uważam, że powinni to zlikwidować nie czuje różnicy, jest to nie potrzebne moim zdaniem, jedynie co to później jest problem czy mam zmieniony zegarek i czy nie jestem już spóźniona !

  • ~juliusiekk 2019-03-19
    10:02:00

    1 0

    Zmiana czasu bez bezsensu, a odczuwamy ją tylko w pierwszy dzień . Powinni to zlikwidować, nic specjalnego to nie zmienia, a jedynie trzeba się martwić czy oby na pewno zmieniłam zegarek

  • ~Rybniczanka 2019-03-19
    10:07:14

    0 0

    Totalna głupota!

  • ~Jakubwork 2019-03-19
    10:10:57

    1 1

    Nie odczuwam różnicy, ale też nie widzę w tym sensu

  • ~karolina_1 2019-03-19
    10:15:20

    0 0

    Cieszę się ze z miany czasu dłużej będziemy spać, a ludzie jak zwykle narzekają ! Więcej radości ludzie WIOSNA idzie :)

  • ~mlodypolak 2019-03-19
    14:08:26

    0 0

    @karolina_1 wiosna wiosną, ale zmiana czasu to naleciałość z okresu PRL i nie znam badań które by nadawały im jakikolwiek sens w dzisiejszych realiach energetycznych...

  • ~Tomasz Raudner 2019-03-19
    14:38:30

    2 5

    Jestem za czasem letnim na stałe. Oby jak najszybciej

  • ~Jarosław Nowak 2019-03-22
    09:35:59

    0 3

    W grudniu idące dzieci do szkoły przy brzydkiej dniu o 8 smej rano mają ciemno , dotyczy to też pracowników budowlanych .
    Gdy zostaniemy przy czasie letnim sytuacją będzie miała miejsce o godz. 9 wiątej.
    Noc podczas dnia cudownie.
    Gdy zaś zostaniemy przy czasie zimowym to widno będzie się robić po 3 ej .
    Cudownie dzień w nocy.
    Więc nie piszcie , że to nie ma sensu.
    A jeżeli o zdrowie to kolejna propaganda.
    Jeżeli nasi politycy martwił by się o nas to nie byłoby pracy 3 zmianowej .Tam dopiero organizm po dupie dostaje a wy się przejmujecie jedną nocą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Sonda

Czy czujesz się szczęśliwy mieszkając w woj. śląskim?






Oddanych głosów: 689