Komisja Europejska podsumowała pomoc publiczną, jaką państwa członkowskie wydały od rozpoczęcia kryzysu energetycznego i wojny Rosji przeciwko Ukrainie. To blisko 750 mld euro, z czego blisko połowę wydały Niemcy. Wnioski dla Polski? Rząd chronił bardzo rachunki za gaz i energię indywidualnych odbiorców. W innych krajach pomoc była wyższa i bardziej kierowana do przedsiębiorstw, aby chronić jednocześnie firmy i ich pracowników.
Komisja Europejska podsumowała pomoc publiczną, jaką państwa członkowskie wydały od rozpoczęcia kryzysu energetycznego i wojny Rosji przeciwko Ukrainie. To blisko 750 mld euro, z czego blisko połowę wydały Niemcy.
Dysproporcje pomiędzy krajami widać tym bardziej przy porównaniu pomocy dla przedsiębiorstw, związanej z wysokimi cenami energii elektrycznej i gazu ziemnego, na którą wydano blisko 70 mld euro. Prawie 80% wydano w Niemczech.
Niemcy w ten sposób ratują swój przemysł, który intensywnie korzystał z gazu ziemnego importowanego z Rosji, nie budował terminali LNG i po odcięciu dostaw przez Nord Stream ceny na tamtejszym rynku wzrosły dramatycznie - zauważają specjaliści.
Gdy porównamy pomoc per capita, to dofinansowanie w Niemczech sięgało 600 euro na mieszkańca, gdy w Polsce pomoc rządowa była 10-krotnie niższa przy dużych utrudnieniach administracyjnych, czego doświadczyła Grupa Azoty SA.
Dużo lepiej z takim wsparciem radzą sobie państwa z naszego regionu: Czechy, Słowacja, Węgry czy Słowenia.
- W Polsce rząd zdecydował się wspierać zdecydowanie bardziej gospodarstwa domowe i dotować rachunki Kowalskiego za energię elektryczną niż rachunki przedsiębiorstw, w których ten Kowalski pracuje – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. – Potencjalnie to może się zemścić na naszej gospodarce w najbliższych latach, jeżeli część produkcji przemysłowej trwale wycofa się z Polski.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1381PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
774Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
567Od lipca tańszy gaz. URE zatwierdził nową taryfę
565Wybory prezydenckie 2025 w Śląskiem. Zobacz, jak głosowano w największych miastach
445Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
0Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
0Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0