Podczas posiedzenia podkomisji do spraw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju rzemiosła Adam Abramowicz zaproponował, aby podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne miała charakter stały i była określana jako kwota minimalnego wynagrodzenia w dniu 1 stycznia danego roku. Działania rzecznika MŚP spotkały się z uznaniem i uzyskały poparcie.
Proponowane przez Adama Abramowicza, rzecznika MŚP, rozwiązanie, byłoby alternatywne wobec obecnego. Przedsiębiorca sam decydowałby, czy rozliczać się wedługo przepisów zawartych obecnie w Polskim Ładzie, czy płacąc stałe zaliczki i dopłacając różnicę po złożeniu rocznego zeznania podatkowego.
- Dopłata różnicy między roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od rocznej podstawy, a sumą wpłaconych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego składek na ubezpieczenie zdrowotne, następowałaby wraz ze złożeniem zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (lub przychodu w wypadków podmiotów rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) w roku podatkowym, zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa podatkowego - tłumaczy Adam Abramowicz.
Dzięki temu składka zdrowotna 9% z minimalnego wynagrodzenia wynosiłaby co miesiąc ok. 270 zł.
Podkomisja skierowała apel o przeprowadzenie analizy przedstawionego rozwiązania i podjęcie odpowiednich działań do Marleny Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej.
Przypomnijmy, że nie są to pierwsza działania Abrama Abramowicza w związku ze zmianami wynikającymi z reformy Polskiego Ładu. Niedawno rzecznik MŚP otrzymał pozytywną odpowiedź KAS na grudniową prośbę o łagodne traktowanie przedsiębiorców w ciągu dwóch pierwszych kwartałów 2022 roku. Adam Abramowicz sugerował pod koniec minionego roku, żeby działania urzędników KAS były w pierwszym okresie nakierowane na objaśnianie i pomoc przedsiębiorcom w praktycznym wdrożeniu nowych przepisów, a nie na wymierzanie kar za popełnione błędy czy nieprawidłowości. <<Objaśniać, a nie karać – Rzecznik MŚP prosi KAS o łagodne traktowanie przedsiębiorców w związku z Polskim Ładem>>
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2018Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
986Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
443Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
383JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
364Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0