Związek Gmin Jurajskich jest przeciwny planom budowy nowych linii kolejowych, które miałyby prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego przez m.in. cenne przyrodniczo i turystycznie tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zdaniem samorządowców obsługa CPK od strony Krakowa powinna się odbywać z wykorzystaniem istniejących już szlaków kolejowych.
W sprawie budowy nowych tras kolejowych zawartych w „Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego” uchwałę przyjęło Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Jurajskich, które odbyło on-line 21 grudnia.
W uchwale czytamy:
„W związku z przedłożonymi planami budowy nowych tras kolejowych zawartych w „Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego” wraz z „Prognozą oddziaływania na środowisko”, poprowadzonych przez tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, uwzględniając możliwy negatywny wpływ na niezwykle cenne zasoby przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe naszego obszaru oraz mając na uwadze potencjalne szkody materialne i społeczne dla mieszkańców jak również szkody w infrastrukturze inwestycji gminnych, przedstawiciele gmin należących do Związku Gmin Jurajskich wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec planowania budowy linii kolejowych w zaproponowanych pierwotnie przez CPK przebiegach. Za celowe dla połączenia Krakowa z CPK uważamy wykorzystanie istniejących tras kolejowych.”
Przebieg linii CPK w okolicach Zawiercia:
Zaznaczmy, że ZGJ wyraził swoje krytyczne zdanie w tej sprawie już po raz drugi, w związku z niedawnym rozpoczęciem kolejnego etapu konsultacji dotyczących budowy i obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jura Krakowsko-Częstochowska to popularna nazwa Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, szerokiego na 80 km pasa wzgórz, dolin, usłanego malowniczymi wapiennymi ostańcami - skałami, pochodzącymi z prehistorycznej jury - stąd nazwa krainy.
Jura to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Sporo w niej urokliwych miejsc, również zabytków jak ruiny średniowiecznych warownych zamków wzniesionych przez króla Kazimierza Wielkiego. Jednym z najsłyniejszych zamków jest Ogrodzieniec, cel wycieczek turystów z kraju i świata. Ostatnio obiekt stał się sławny za sprawą kręcenia w nim ujęć do serialu Netfliksa "Wiedźmin".
Oddanych głosów: 2059
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: tragiczny wypadek w JZR. Zginął 44-latek
2136JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
2093"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
1779JSW: związkowcy z Bzia murem za dyrektorem Zofiówki. "Bazgroły, nikczemne stwierdzenia"
1095Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
814"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0Nadmuchana afera? Związkowcy zarzucają JSW opieszałość ws. złoża Dębieńsko. Spółka dementuje, MKiŚ uspokaja
+1 / -0Weselny Dzień Otwarty w Dąbrówce
0Nadmuchana afera? Związkowcy zarzucają JSW opieszałość ws. złoża Dębieńsko. Spółka dementuje, MKiŚ uspokaja
0Transportowcy chcą zwrócić uwagę na problem w branży. Jutro protest w Gorzyczkach
0JSW: związkowcy z Bzia murem za dyrektorem Zofiówki. "Bazgroły, nikczemne stwierdzenia"
0Nowe narkotyki – śmiertelne zagrożenie. GIS ostrzega!
0