Związek Gmin Jurajskich jest przeciwny planom budowy nowych linii kolejowych, które miałyby prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego przez m.in. cenne przyrodniczo i turystycznie tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zdaniem samorządowców obsługa CPK od strony Krakowa powinna się odbywać z wykorzystaniem istniejących już szlaków kolejowych.
W sprawie budowy nowych tras kolejowych zawartych w „Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego” uchwałę przyjęło Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Jurajskich, które odbyło on-line 21 grudnia.
W uchwale czytamy:
„W związku z przedłożonymi planami budowy nowych tras kolejowych zawartych w „Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego” wraz z „Prognozą oddziaływania na środowisko”, poprowadzonych przez tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, uwzględniając możliwy negatywny wpływ na niezwykle cenne zasoby przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe naszego obszaru oraz mając na uwadze potencjalne szkody materialne i społeczne dla mieszkańców jak również szkody w infrastrukturze inwestycji gminnych, przedstawiciele gmin należących do Związku Gmin Jurajskich wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec planowania budowy linii kolejowych w zaproponowanych pierwotnie przez CPK przebiegach. Za celowe dla połączenia Krakowa z CPK uważamy wykorzystanie istniejących tras kolejowych.”
Przebieg linii CPK w okolicach Zawiercia:
Zaznaczmy, że ZGJ wyraził swoje krytyczne zdanie w tej sprawie już po raz drugi, w związku z niedawnym rozpoczęciem kolejnego etapu konsultacji dotyczących budowy i obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jura Krakowsko-Częstochowska to popularna nazwa Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, szerokiego na 80 km pasa wzgórz, dolin, usłanego malowniczymi wapiennymi ostańcami - skałami, pochodzącymi z prehistorycznej jury - stąd nazwa krainy.
Jura to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Sporo w niej urokliwych miejsc, również zabytków jak ruiny średniowiecznych warownych zamków wzniesionych przez króla Kazimierza Wielkiego. Jednym z najsłyniejszych zamków jest Ogrodzieniec, cel wycieczek turystów z kraju i świata. Ostatnio obiekt stał się sławny za sprawą kręcenia w nim ujęć do serialu Netfliksa "Wiedźmin".
Oddanych głosów: 2056
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2379Piękne widoki z pociągu. Przez Śląsk będzie kursował ekspres z trzema wagonami ze Szwajcarii
1962Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
1128Imprezują, remontują na L4. Pogrom pracowników w kontrolach ZUS
689Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
589„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+6 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
+2 / -0Hansped jako gwarant bezpieczeństwa w niepewnych czasach
0PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
0Mały ZUS Plus przedłużony o rok – jest nowelizacja ustawy, o którą od dawna zabiegał Rzecznik MŚP Adam Abramowicz
0Jaki karton idealny do paczkomatu?
0Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
0