Mieszkańcowi Turzy Śląskiej (g. Gorzyce, woj. śląskie) udowodniono spalanie odpadów w domowym piecu. Przyłapany właściciel domu jednorodzinnego uniknął jednak kary administracyjnej wójta, ponieważ wymienił pozaklasowy kopciuch na piec 5 generacji z podajnikiem. Z domu nie wydobywa się już więc szkodliwy dym. To sukces akcji Karny Kopciuch i Fundacji 360!, która złożyła zawiadomienie o negatywnym oddziaływaniu na środowisko.
Temat sięga lutego. 15 lutego do Urzędu Gminy Gorzyce wpłynął wniosek Fundacji 360! o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie negatywnego oddziaływania na środowisko przez mieszkańców domu jednorodzinnego przy ul. Kościuszki w Turzy Śląskiej – posiadaczy mocno dymiącego kotła grzewczego. 21 lutego wójt wszczął postępowanie administracyjne pod kątem przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej woj. śląskiego z 7 kwietnia 2017 roku.
9 marca wójt zawiadomił właściciela budynku o planowanych oględzinach pieca. Na samą kontrolę wybrali się pracownicy gminy 22 marca.
„W wyniku kontroli ustalono, że urządzenie centralnego ogrzewania opalane jest węglem i drewnem (do rozpalania). Właścicielka nieruchomości przedstawiła dowód zakupu opału z dnia 22.02.2022 r. oraz certyfikat jakości opału.” czytamy w uzasadnieniu decyzji wójta.
Kocioł według oświadczenia miał 5 lat i nie posiadał tabliczki znamionowej. Urzędnicy nie stwierdzili spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi i pobrali dwie próbki popiołu z kotła do zbadania. Próbki przebadał Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla Laboratorium Chemii Analitycznej w Zabrzu. Wyniki dotarły do gminy 29 kwietnia. Co się okazało? W przypadku pierwszej próbki popiołu:
„analiza morfologiczna wykazała obecność w próbce elementów metalowych, analiza składu chemicznego za pomocą algorytmu klasyfikacyjnego wskazała na fakt spalania odpadów w piecu do ogrzewania”.
W przypadku drugiej próbki popiołu:
„analiza morfologiczna wykazała obecność w próbce foli aluminiowej i elementów metalowych, analiza składu chemicznego za pomocą algorytmu klasyfikacyjnego wskazała na fakt spalania odpadów w piecu do ogrzewania budynku”.
Ponadto w piśmie z UG Gorzyce czytamy, że „wyniki badań i obserwacji próbek odpadu paleniskowego wskazują na występowanie odpadów w spalanym paliwie.”
Zebrany materiał dowodowy został przekazany do policji w Gorzycach wraz z wnioskiem o ukaranie właściciela domu za spalanie śmieci.
- Materiał dowodowy okazał się wystarczający do skierowania sprawy do sądu z wnioskiem o ukaranie – powiedziała redakcji asp. szt. Małgorzata Koniarska, rzeczniczka wodzisławskiej policji.
W tym miejscu należy wyjaśnić, dlaczego z jednej strony mieszkaniec Turzy odpowiada przed sądem za spalanie śmieci, a z drugiej unika kary administracyjnej wójta za używanie niezgodnego z prawem pieca. Otóż w czasie, kiedy próbki z pieca poddawane były analizie, do urzędu gminy trafiła kopia faktury potwierdzająca wpłacenie przez mieszkańca zaliczki na kocioł 5 klasy, wraz z oświadczeniem Zakładu Instalacji Sanitarnych, że urządzenie zostanie zamontowane w domu objętym postępowaniem do końca kwietnia 2022 roku.
8 czerwca pracownicy gminy Gorzyce wybrali się do domu objętego postępowaniem by sprawdzić, czy kocioł został wymieniony na nowy. Rzeczywiście był. Piec na ekogroszek posiadał stosowną tablicznę znamionową. W kotłowni były też worki z ekogroszkiem. Domownicy przedstawili deklarację CE. Stąd wójt umorzył wszczęte przez siebie postępowanie o używanie źródła ciepła niezgodnego z uchwałą antysmogową woj. śląskiego.
Wójt ocenił, że „eksploatacja pierwotnego urządzenia negatywnie oddziaływała na jakość powietrza, poprzez wzmożoną emisję pyłu PM10 i pyłu PM 2,5. Emisja ta została znacznie zredukowana ze względu na wymianę urządzenia na spełniające wymagania”.
- Z wielkim szacunkiem odnosimy się do działań Wójta Gminy Gorzyce i jego podwładnych. Jak widać dobrze przygotowani urzędnicy, przeszkoleni w zakresie postanowień uchwały antysmogowej, prowadzą tam bardzo profesjonalne działania i świetnie radzą sobie z wykrywaniem i likwidacją kotłów kopciuchów, niespełniających wymogów uchwały antysmogowej. To już drugi taki przypadek w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Gratulujemy też konsekwencji w ściganiu ,,spalaczy odpadów” – skierowano bowiem wniosek o ukaranie kolejnej osoby za termiczne przekształcanie odpadów w domowej kotłowni. Tak trzymać Panie Wójcie! - komentuje zadowolony Janusz Piechoczek z Fundacji 360!, współpracującej z akcją Karny Kopciuch.
Od 1 stycznia 2022 r. działacze Karnego Kopciucha uważnie sprawdzają, jak samorządy wywiązują się z obowiązku egzekwowania uchwały antysmogowej. Co miesiąc sporządzają raport z działań straży miejskich, gminnych i urzędników. Karny Kopciuch śledzi też los zgłoszeń “kopciuch” przesyłanych poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Każde takie zgłoszenie jest skierowano do odpowiedniej straży miejskiej lub gminnej bądź urzędu miasta i gminy. Następnie działacze Karnego Kopciucha proszę organy o odpowiedź zwrotną jaki był wynik przeprowadzonej kontroli.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
14011"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
3776Donald Tusk na Śląsku - z odsieczą dla Rafako. "Jesteście potrzebni Polsce"
2869Rafako: Tauron prowadzi mediacje przy użyciu pałek! Nici z pojednania ws. bloku w Jaworznie
2542Tauron i Rafako obrzucają się błotem, a blok w Jaworznie znów stanął. Sasin "umywa ręce"
1737"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Tanie OC w 2023 roku? Podpowiadamy, jak je znaleźć
+2 / -0Polacy dopiero poczują smak skumulowanej inflacji. Eksperci wiedzą, ile wyniesie
+2 / -0Donald Tusk na Śląsku - z odsieczą dla Rafako. "Jesteście potrzebni Polsce"
5Koniec boomu na hipoteki. Prognozy BIK: w 2023 roku kolejny duży spadek
0"Nie wiedziałem, że nie można". Nielegalna broń i amunicja przejęte w Chorzowie
0"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
0Kolejny sprzeciw mieszkańców Śląska wobec CPK. Dołujące wnioski radcy prawnego dotyczące wywłaszczeń
0