Mogę zapewnić, że Komisja Europejska będzie stale wspierać program Czyste Powietrze – powiedział portalowi ŚląskiBiznes.pl Witold Willak z Komisji Europejskiej goszczący dziś w Katowicach.
Witold Willak, dyrektor wydziału w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej KE był jednym z gości konferencji Ekologiczne i Niskoemisyjne Województwo Śląskie, która odbyła się 7 października w sali Sejmiku Śląskiego.
W swoim wystąpieniu unijny urzędnik sporo ciepłych słów powiedział o wykorzystaniu przez województwo śląskie środków unijnych na poprawę stanu środowiska naturalnego. Wspomniał, że pierwsze programy i konkursy, w tym jeszcze przedakcesyjjne, dedykowane były budowie oczyszczalni i kanalizacji.
W drugiej kolejności nakłady szły na ograniczenie emisji gazów przez przemysł. Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku udało się w opinii dyr. Willaka odnieść Polsce spory sukces.
Bardziej skomplikowany jest obecny główny kierunek działania, mianowicie walki o czyste powietrze, w tym programy ograniczania niskiej emisji i CO2. W rozmowie kuluarowej Witold Willak rozwinął ten wątek nawiązując do programu Czyste Powietrze, co do realizacji którego KE miała sporo zastrzeżeń.
- Program Czyste Powietrze będzie wymagał pewnej akcji, dlatego to też bardzo pozytywne, że rząd współpracuje w pełni z regionem (śląskim – przyp. red.), żeby ten program faktycznie wystartował, gdyż kwestia powietrza jest dalej nierozwiązana w wielu polskich miastach i też w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, więc mam nadzieję, że te ostatnie przyspieszenie, które widzieliśmy, pozwoli na wykorzystanie tego programu i kontynuowanie w przyszłości, żeby jakość powietrza w polskich miastach się polepszyła
- powiedział Witold Willak. Zapytany o doniesienia medialne o zawieszeniu przez KE finansowania programu z powodu ogromnych opóźnień w realizacji odparł:
- Polityka spójności oparta jest na partnerstwie, więc zawsze partnerzy mogą mieć do siebie uwagi, ale zawsze mamy jeden wspólny cel, a więc wykorzystanie środków unijnych w jak najlepszy sposób dla mieszkańców Polski i Europy. Teraz sytuacja jest prawidłowa, program Czyste Powietrze będzie realizowany właściwie, więc nie ma żadnych przeciwwskazań do jego realizacji. Współpracujemy w pełni z polskim rządem i regionami, żeby czyste powietrze zapewnić
– mówi.
Nasz rozmówca podkreśla, że główną troską KE zgłaszaną stronie polskiej było to, czy będzie realizowany odpowiednio szybko. - Nie chcę zanudzać czytelników elementami techniczymi, natomiast pragnę zapewnić, że teraz wszystkie elementy powinny funkcjonować właściwie – dodaje.
Ogólnie przedstawiciel KE wysoko ocenił Polskę i jej regiony, w tym Śląsk pod kątem wykorzystania środków unijnych na poprawę stanu środowiska naturalnego:
- Generalnie polskie regiony w tym Śląsk radzą sobie w skali europejskiej – bo ja operuję w perspektywnie europejskiej – wyjątkowo dobrze. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak wykorzystują środki unijne i to jest jeden z główych powodów, dla których regionalne programy operacyjne będą kontynuowane. Wszystkie RPO z poprzedniej perspektywy zostały rozliczone i zamknięte, to oznacza, że wszystkie wydatki były właściwie poniesione i rozliczone i nie mieliśmy żadnych uwag. W ramach obecnej perspektywy 80 proc. środków jest zakontraktowanych, płatności środków około 30 proc. Nie jest to niezmiernie szybko, ale nie jest to za wolno. To jest ciągle tempo pozwalające na wykorzystanie wszystkich środków w okresie do tego przewidzianym, czyli do 2023 roku. Jesteśmy optymistycznie nastawieni.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Węgiel po 3000 zł za tonę. Sprzedawcy chcą zerowego VAT. Prezes PGG: To nieuczciwe
57990E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
56100Emerytury będą wyższe. ZUS podał wysokość waloryzacji
52868Protest w PGG. Będą rozmowy o zwiększeniu dostępności węgla
34880U cwaniaczków węgiel od ręki - klienci zgrzytają na PGG. A spółka chwali się 34-krotnym wzrostem sprzedaży węgla
25210E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
+215 / -32Protest w PGG. Będą rozmowy o zwiększeniu dostępności węgla
+145 / -5Zbulwersowani górnicy ostrzegają premiera. "Polska stoi na węglu, a jego ceny wkrótce obalą rząd!"
+128 / -7Górnicy do wicepremiera: "Chcemy gwarancji bezpieczeństwa dla tych, którzy powiedzą, jak było w JSW"
+103 / -23U cwaniaczków węgiel od ręki - klienci zgrzytają na PGG. A spółka chwali się 34-krotnym wzrostem sprzedaży węgla
+48 / -10Górnicy do premiera: za wypadki w JSW muszą polecieć głowy
4Węgiel po 3000 zł za tonę. Sprzedawcy chcą zerowego VAT. Prezes PGG: To nieuczciwe
3Zbulwersowani górnicy ostrzegają premiera. "Polska stoi na węglu, a jego ceny wkrótce obalą rząd!"
1Zabrze: To miał być klub nocny. Zakres usług mocno przekroczył standardy (wideo)
1Inflacja zjada 500 plus. Ile dziś jest warte świadczenie? Wyliczają eksperci z Instytutu Emerytalnego
0