Polski rząd chwali się, że nasza gospodarka stosunkowo lekko przechodzi kryzys związany z pandemią, tyle, że powodu do zadowolenia nie ma przeciętny Kowalski, który z miesiąca na miesiąc może sobie pozwolić na coraz mniejsze zakupy. Jak podał Eurostat, infllacja w Polsce jest zdecydowanie wyższa, niż w innych krajach kontynentu.Tymczasem w 12 państwach Europy ceny są niższe, niż rok temu!
Inflacja w Polsce według danych Eurostatu w wyniosła w październiku 3,8 proc., dokładnie tyle samo, ile we wrześniu. Jest to najwyższy wskaźnik w całej Europie.
Porównajmy teraz statystyki polskie do średniej unijnej – w UE inflacja wynosi zaledwie 0,3 proc. To oznacza, że ceny rosną u nas 13 razy szybciej, niż w całej Unii.
W takich krajach jak Francja czy Finlandia czy Belgia ceny są praktycznie na tym samym poziomie, co przed rokiem. Z kolei w 12 krajach i ceny są niższe, niż rok temu.
Jednak nie tylko sam wzrost cen jest niepokojący sygnałem. Jeszcze we wrześniu ponad trzyprocentową inflację miały też Węgry (3,4 proc.)i Republika Czeska (3,3 proc.). Jednak w ciągu miesiąca inflacja w tych krajach wyhamowała odpowiednio do poziomu 3 i 2,9 proc. Z kolei w Polsce pozostała na takim samym poziomie. To może być sygnał, że w tamtych krajach sytuacja gospodarcza się normalizuje, w Polsce niestety nie. Przyczyn wysokiej inflacji jest kilka. Jedną z nich jest nadpodaż pieniądza. Aby pobudzić popyt wpompowano w gospodarkę miliardy dodrukowanego pieniądza wpompowanego. To napędziło konsumpcję, ale i wzrost cen. Kolejną kwestią są coraz wyższe koszty działalności firm, jak m.in. wzrosty płacy minimalnej, podwyżki cen prądu, usług, koszty obsługi skutków pandemii (ubrania ochronne, środki dezynfekcji, itd.). Firmy aby sprzedać z zyskiem podnoszą ceny, więc klienci muszą głębiej sięgać do portfeli.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nie ma dat likwidacji kopalń – mamy projekt umowy społecznej w górnictwie
14018Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
4898Czy górnicy muszą się szczepić na covid-19, żeby pracować? Zaskakujące pismo dotyczące KGHM krąży w sieci
4583Nie będzie można odmówić przyjęcia mandatu? „Myślałem, że to fake news”
3195Można zgłaszać się do małego ZUS plus. Co to jest i dla kogo?
2722Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
+20 / -2Górale zapowiadają weto! Chcą otworzyć biznesy po 17 stycznia
+7 / -0PGE też wypowie PGG umowę na dostawy węgla?
+14 / -7Tauron przestaje kupować węgiel od PGG. Cena surowca była niekorzystna
+8 / -1Po Cieszynie Rybnik - kawiarnia też chce się otworzyć. Mieszkańcy są zachwyceni
+6 / -0Kawiarnia w Rybniku rozważa otwarcie. Była kontrola policji i sanepidu
2Węgiel w energetyce, czyste powietrze, tarcza – NIK ujawnia, co będzie kontrolować w 2021 roku
2Górnictwo: związkowcy odrzucili rządowy projekt umowy społecznej
1Górnictwo: dziś dalsze rozmowy o umowie społecznej. Związkowcy przedstawią swoją wersję
1Śmieciowe przekręty w Żorach - prokuratura oskarża cztery osoby
0