Mamy uzgodnioną treść porozumienia niemal w całości – napisał na Twitterze Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych po 15-godzinnym maratonie rozmów ze związkowcami na temat umowy społecznej regulującej kwestie górnictwa w latach 2021 – 2049.
„Po 15 h (12.00-3.00 to póki co mój rekord) negocjacji ze stroną społeczną sektora górnictwa wspólnej „umowy społecznej” na lata 2021-49 mamy uzgodnioną treść porozumienia niemal w całości. Zostały nam tylko i aż tylko: indeksacja wynagrodzeń i sposób gwarancji zatrudnienia” napisał pełnomocnik rządu ds. transformacji górnictwa i spółek energetycznych.
Ostatnia tura rozmów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęła się w czwartek tuż po godz. 12.00. Ustalenia ze związkowcami trwały aż do trzeciej nad ranem w piątek. Jak podaje PAP początkowo zakładano kontynuowanie negocjacji także w piątek, ostatecznie jednak strony zdecydowały o wznowieniu ich w poniedziałek, po kilkudniowej przerwie. W tym czasie mogą być wypracowane zmodyfikowane stanowiska w sprawach, w których nie osiągnięto porozumienia.
„Jak nieoficjalnie informowali w trakcie czwartkowych, wielogodzinnych rozmów przedstawiciele strony związkowej, punkt po punkcie analizowane były kolejne rozdziały przyszłej umowy społecznej. Jej tekst w większości jest już uzgodniony - obie strony oceniały wcześniej, że nie ma sporu co do 90-95 proc. treści porozumienia, zaś rozbieżności dotyczą już niewielu, ale kluczowych spraw.” czytamy na cire.pl.
Wiceminister Artur Soboń w wypowiedzi dla TVP Katowice powiedział, że strona rządowa przygotuje nowe propozycje dotyczące kwestii indeksacji wynagrodzeń oraz sposobu zapisu gwarancji zatrudnienia. Związkowcy chcieli ujęcia w mechanizmie subsydiowania kopalń corocznej indeksacji płac górników o 2 proc. powyżej średniorocznej informacji, a także ustaowwej gwarancji zatrudnienia. Artur Soboń wielokrotnie podkreślał, że jest to niekonstytucyjne. Gwarancje zatrudnienia chcą dawać spółki węglowe, co z kolei nie podoba się związkom obawiającym się, że gwarancje te nie będą wówczas pewne.
- Rozmawialiśmy długo i umówiliśmy się, że dwie kwestie, co do których nie ma zgody - bo całość już została uzgodniona - czyli kwestie indeksacji wynagrodzeń oraz sposobu zapisu gwarancji zatrudnienia przez stronę rządową zostaną zaproponowane w formie pisemnej i będą stanowiły bazę do powrotu do rozmów plenarnych - powiedział Soboń dla TVP Katowice.
Oddanych głosów: 6124
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
17340Rodzime czarne złoto uderzy w kieszenie. "Wybierając polski węgiel, zapłacimy więcej"
7887Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
7862JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2067Wrócą po zaginionych górników. JSW rusza z kolejnym etapem akcji ratowniczej na Pniówku
1071Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6Ruszyła budowa przedłużenia ulicy Mickiewicza w Katowicach. Od dziś utrudnienia
0Inflacja zjada majątek Polaków. W niespełna dwa lata pożarła 200 miliardów oszczędności
0Katowice docenione przez przedsiębiorców. Miasto z nagrodą "Przyjazny Samorząd"
0Cuda na stacjach paliw - powitamy 5,99 zł/l? "Polska wyłamuje się z globalnych tendencji"
0