Niewiarygodne, co w ostatnich dniach można zobaczyć na pylonach. Ceny na stacjach benzynowych mocno spadają, mimo że nie ma to uzasadnienia w sytuacji na światowym rynku paliw. Czy cud cenowy na stacjach paliw to przedwyborcza manipulacja? Czy powitamy 5,99 zł/l? Sytuację oceniają eksperci z e-petrol.pl.
Cuda na Orlenie nie są już dla polskich kierowców nowością. Wystarczy wspomnieć, że z końcem 2023 roku ceny paliw zawyżono tak, żeby po podwyżce stawki VAT od 1 stycznia 2023 roku klienci nie przeżyli szoku. <<Noworoczny cud na stacjach paliw. Wrócił wyższy VAT, ceny nie drgnęły>>
Z kolei przed tegoroczną majówką Daniel Obajtek walczył o utrzymanie cen paliw poniżej 7 złotych, a scenariusze dla kierowców były wówczas bardzo optymistyczne <<Coraz więcej stacji obniża ceny paliw>>
Kolejne cudowne zjawisko obserwujemy w ostatnich dniach, a sytuacja na stacjach paliw jest bardzo interesująca.
Nie dość, że na rynkach światowych od początku wakacji baryłka ropy podrożała o prawie 25 dolarów, to i polski złoty osłabił się względem dolara o niemal 40 groszy (co od dołka z 17 lipca daje ok. +10 proc. w dwa miesiące). Tymczasem w cenniku Orlenu ceny benzyny i oleju napędowego szybko spadają, podczas gdy w Europie rosną.
Ministerstwo Klimatu i PKN Orlen zaprzeczają, że koncern wykorzystuje strategiczne rezerwy paliwa. A taką tezę postawił serwis Polityka Insight, powołując się na swoje źródła. Fragment raportu przed jego publikacją przez serwis ujawnił były minister finansów prof. Paweł Wojciechowski.
Koncern korzysta ze strategicznych rezerw paliw, by utrzymać niski poziom cen na stacjach. Chce ograniczyć inflację i wspomóc PiS w wyborach - czytamy we wpisie.
„Koncern korzysta ze strategicznych rezerw paliw, by utrzymać niski poziom cen na stacjach – ustaliła nieoficjalnie @PolitykaInsight. Chce ograniczyć inflację i wspomóc PiS w wyborach”
— Paweł Wojciechowski (@PawelWoj_prof) September 19, 2023
Czy Orlen narusza art. 19 ustawy a rezerwach strategicznych? Znów po cichu i bezkarnie? pic.twitter.com/4vQf7uEIrd
Z artykułu wynika, że "Orlen co najmniej od kilku tygodni wykorzystuje do bilansowania rynku zapasy interwencyjne paliw". Opisywane działania spółki mają rzekomo utrzymać niskie ceny paliw do dnia wyborów, które zostaną przeprowadzone 15 października.
Koncern odciął się jednak od tych zarzutów.
Orlen nie korzysta z rezerw strategicznych produktów naftowych tworzonych na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych" - czytamy w odpowiedzi spółki na prośbę o komentarz, cytowanej przez Money.pl.
W takim samym tonie odpowiedziało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Odpowiadając na pytanie, informujemy, że nie, nie korzysta - brzmi lakonieczna odpowiedź resortu na pytanie o to, czy Orlen korzysta ze strategicznych rezerw paliw, aby utrzymać niski poziom cen na stacjach.
To już ceny dumpingowe, gdzie niezależnym importerom biznes na sprowadzanie paliw zdecydowanie może przestać się opłacać — ocenia sytuację Daniel Kostecki, główny analityk rynków w CMC Markets i członek rady nadzorczej w Gaming Factory w serwisie X (dawniej Twitter).
12% - o tyle spadła cena w hurcie #ORLEN od końca sierpnia... to już ceny dumpingowe, gdzie niezależnym importerom biznes na sprowadzanie paliw zdecydowanie może przestać się opłacać @UOKiKgovPL https://t.co/jfzgWTNc5t pic.twitter.com/0Amsah5H4i
— Daniel Kostecki, CAI (@Dan_Kostecki) September 19, 2023
Czy więc bieżąca sytuacja na stacjach benzynowych to sposób na walkę z inflacją czy kiełbasa przedwyborcza - ostatecznie nie wiadomo. W środowisku politycznym już pojawiają się głosy o interwencję UOKiK.
Wydaje się w każdym razie, że ceny paliw w detalu mogą wkrótce spaść nawet poniżej 6 złotych/litr.
Cena ropy Urals przekroczyła poziom 90 dolarów. Ostatni raz baryłka rosyjskiego surowca tak droga w Europie była w październiku 2014 r. - komentowali tymczasem już 15 września dr Jakub Bogucki oraz Grzegorz Maziak z e-petrol.pl.
Patrząc na tempo obniżek w hurcie i przenoszenie ich na stacyjne pylony, można odnieść wrażenie, że zejście poniżej 6 zł za litr w kolejnych dniach jest całkiem realne. To jednak nie będzie łatwe dla krajowych producentów z uwagi na tendencje globalne, które powodują, że różnica między cenami w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej się powiększa - czytamy w komunikacie z końca minionego tygodnia.
Dla benzyny Pb98 cena ulokuje się w widełkach 6,77-6,92 zł/l, a dla zwykłej 95-ki oczekujemy cen z przedziału 6,11-6,29 zł/l. Diesel może na niektórych stacjach zejść poniżej 6 zł za litr, a większość stacji pokaże ceny na poziomie 5,99-6,15 zł/l. Zwyżka wynikająca z dynamiki rynku hurtowego gazu LPG przełoży się natomiast na skok cen autogazu - paliwo to może podrożeć do poziomu 2,91-3,00 zł/l - czytamy.
Decydujący wpływ na wydarzenia na rynku naftowym mają w ostatnich dniach decyzje Arabii Saudyjskiej i Rosji w sprawie przedłużenia do końca roku okresu obowiązywania dodatkowych cięć wydobycia i eksportu. Do tego tragiczne w skutkach pogodowe załamanie w Libii doprowadziło do zamknięcia czterech terminali eksportowych w tym kraju, co pogłębia problemy po stronie podaży ropy. Perspektywa ograniczonych dostaw, w sytuacji solidnego popytu na paliwa, daje mocne fundamenty pod wzrost cen ropy. Inwestorzy liczą też na to, że cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach i Europie jest już zakończony, co ogranicza ryzyka dla światowej gospodarki - podsumowują specjaliści z e-petrol.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
751Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
583Katowice, Gliwice i Bielsko-Biała wygrywają w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
580Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
560Black Friday: jak nie dać się omamić? Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podpowiadają
521Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Kolosalna strata JSW w trzecim kwartale. Spółka straciła przez „składkę solidarnościową”
+2 / -0Ważą się losy Rafako. Przyszłość spółki z Raciborza wciąż pod znakiem zapytania
+2 / -0Eksperci nie mają złudzeń: ceny gazu i prądu poszybują. "Z mrożeniem czy bez"
0Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
0Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Wigilijny projekt PiS do kosza
0Wyrównania 500+ do 800 zł? ZUS ostrzega: to fake news!
0Dzieje się w sprawie Rafako. Zarząd przedstawia strategię, związkowcy piszą do wierzycieli
0