We wtorek 18 stycznia przedstawiciele organizacji związkowych wystosowali pismo do dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. konkurencji Komisji Europejskiej, Oliviera Guersenta. Korespondencja ma na celu uzyskanie zgody na udział przedstawicieli związków zawodowych w pracach KE, zgodnie z zapisami umowy społecznej z 28 maja 2021 roku.
Przypomnijmy: Podpisana 28 maja 2021 roku umowa społeczna określa zasady i tempo procesu stopniowego wygaszania górnictwa węgla kamiennego w Polsce, który ma się zakończyć w 2049 roku. Dokument zawiera m. in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, a także system dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych w kopalniach. Kolejne rozdziały umowy społecznej dotyczą m. in. inwestycji w nowoczesne, niskoemisyjne technologie węglowe, oraz stworzenia instrumentów wsparcia transformacji gospodarczej województwa śląskiego.
Warunkiem pełnej realizacji umowy społecznej jest zgoda Komisji Europejskiej.
Dziś przedstawiciele organizacji związkowych - sygnatariusze podpisanej w maju minionego roku umowy - zwracają się z prośbą o udzielenie odpowiedzi "w przedmiocie wyrażenia zgody na udział przedstawiciela strony społecznej w procesie notyfikacji, zgodnie z zapisami umowy społecznej".
Związkowcy podkreślają, że w rozdziale pierwszym, poświęconym mechanizmowi finansowania spółek górnictwa węgla kamiennego, widnieje następujący zapis:
"Strony uzgadniają, iż w ramach procesu prenotyfikacji i notyfikacji systemu wsparcia, w spotkaniach roboczych w KE dopuszcza się uczestnictwo w roli obserwatorów ekspertów przedstawionych przez stronę społeczną. Uczestnictwo obserwatorów będzie odbywało się z uwzględnieniem zachowania poufności i ograniczeń dotyczących postępowań przed KE, w tym w zakresie tajemnicy przedsiębiorstwa i bezpieczeństwa państwa, przy zgodzie strony rządowej i KE".
Autorzy listu dodają ponadto, że ich wystąpienie wynika z troski o pełną transparentność i dostęp do informacji z przebiegu dialogu między KE a polskim rządem.
Proces transformacji energetycznej w Polsce - wynikający z realizacji zapisów Zielonego Ładu - jest złożonym, trudnym i wymagającym udziału wszystkich stron dialogu społecznego - piszą dalej przedstawiciele związków zawodowych.
Na zakończenie związkowcy proszą o przesłanie bieżących informacji o zakresie i stanie prac nad notyfikacją systemów wsparcia dla górnictwa oraz o odpowiedź na nurtujące ich pytanie:
- Prosimy o informację, czy prawdą jest, że to przedstawiciele Komisji Europejskiej nie wyrazili zgody na nasze uczestnictwo w spotkaniach roboczych w roli obserwatorów. Taką informację otrzymaliśmy od polskiego rządu - czytamy w dokumencie.
Tymczasem Bogusław Hutek, szef Solidarności górniczej, po zakończeniu listopadowych rozmów z przedstawicielami MAP, pytany przez dziennikarzy o to, co zrobią związki zawodowe, jeśli Komisja Europejska nie wyda zgody na realizację umowy społecznej, wyraził nadzieję, że strona rządowa jest przygotowana na taki scenariusz.
– Jeżeli takiego planu „B” nie ma, to my już będziemy wiedzieli, co mamy robić – powiedział wówczas szef górniczej „S”.
Czy przedstawiciele związków zawodowych powinni brać udział w rozmowach o przyszłości górnictwa?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Węgiel po 3000 zł za tonę. Sprzedawcy chcą zerowego VAT. Prezes PGG: To nieuczciwe
56368E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
51607Teraz PGG dostarczy węgiel pod sam dom. Spółka tworzy bazę przewoźników
45314Helikopter LPR lądował na Pniówku. Górnik poparzony cieczą
22105Zabrze: To miał być klub nocny. Zakres usług mocno przekroczył standardy (wideo)
18708E-sklep PGG: górnicy też nie są w stanie kupić węgla. Czy Jacek Sasin wkroczy do akcji?
+195 / -29Górnicy do wicepremiera: "Chcemy gwarancji bezpieczeństwa dla tych, którzy powiedzą, jak było w JSW"
+103 / -23Teraz PGG dostarczy węgiel pod sam dom. Spółka tworzy bazę przewoźników
+90 / -52Górnicy do premiera: za wypadki w JSW muszą polecieć głowy
+44 / -15Górnicy z Pniówka chcieli narady bezpieczeństwa. JSW: taki wniosek nie wpłynął
+26 / -4Górnicy do premiera: za wypadki w JSW muszą polecieć głowy
4Węgiel po 3000 zł za tonę. Sprzedawcy chcą zerowego VAT. Prezes PGG: To nieuczciwe
3Będzie Narodowy Dzień Powstań Śląskich? Prezydent skierował projekt do Sejmu
2Zabrze: To miał być klub nocny. Zakres usług mocno przekroczył standardy (wideo)
1Teraz PGG dostarczy węgiel pod sam dom. Spółka tworzy bazę przewoźników
1