Przyspieszą prace nad Funduszem Transformacji Śląska - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", po poniedziałkowym spotkaniu z wicepremierem Jackiem Sasinem w Warszawie. Rozmowy dotyczyły umowy społecznej w górnictwie, która - zdaniem związkowców - w ogóle nie jest realizowana.
Wczoraj w Warszawie miało miejsce zapowiadane spotkanie wicepremiera Jacka Sasina z przedstawicielami związków zawodowych. Do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" przybyli sygnatariusze umowy społecznej, dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego. Co ustalono?
Przypomnijmy: Działacze sześciu największych central związkowych wskazują, że podpisana w maju 2021 roku umowa społeczna dotycząca stopniowego likwidowania górnictwa węgla kamiennego i transformacji woj. śląskiego nie jest realizowana.
Dodatkowo, jak poinformowali liderzy central związkowych, resort aktywów państwowych zlecił zarządom spółek węglowych wykonanie planów operacyjnych zakładających zamykanie kopalń znacznie wcześniej niż zapisano to w umowie społecznej.
W czwartek 13 stycznia związkowcy postawili ultimatum. Zapowiedzieli, że jeśli strona rządowa nie rozpocznie rozmów do 21 stycznia br., to na Śląsku wybuchną strajki większe, niż za czasów koalicji PO–PSL. W efekcie we wtorek 18 stycznia przedstawiciele związków zawodowych otrzymali zaproszenie na spotkanie podpisane przez wicepremiera i szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacka Sasina. <<Rząd przyjął ultimatum. Górnicy jadą do Warszawy>>
Spotkanie zaplanowano na poniedziałek, 24 stycznia.
Tematem toczącego się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" spotkania było m. in. omówienie stanu realizacji postulatów zawartych w umowie społecznej. Wicepremier Jacek Sasin przedstawił informacje nt. przygotowania Nowego Systemu Wsparcia dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce, w tym przygotowania do złożenia wniosku notyfikacyjnego do KE.
- Podpisana w maju ubiegłego roku umowa społeczna jest wdrażana. Wraz z partnerami rozmawiamy o sposobach realizacji poszczególnych elementów umowy. Naszym priorytetem w dalszym ciągu pozostaje przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji – mówił szef resortu aktywów państwowych.
W spotkaniu udział wzięli ministrowie z resortów zaangażowanych w realizację ww. umowy tj.: Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.
Stronę rządową na spotkaniu reprezentowali także Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który pełni nadzór nad spółkami górniczymi.
- Myślę, że w taki bardzo ostry sposób omówilismy sobie stan realizacji umowy społecznej podpisanej w zeszłym roku - skomentował Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". - Co osiągnęliśmy na dziś? No przede wszystkim to, że ustaliliśmy, że przyspieszenia nabierze projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska, zgodnie z deklaracją pana premiera Sasina, ma on za tydzień stanąć na KE. Ustaliliśmy też, że przyspieszenia wymagają wszystkie inwestycje niskoemisyjnych technologii węglowych.
Podczas spotkania rozstrzygnięta została jeszcze jedna istotna dla związkowców kwestia. Jak informowaliśmy niedawno, sygnatariusze chcieli wyegzekwować również inny zapis porozumienia - dający im możliwość uczestnictwa w pracach Komisji Europejskiej w Brukseli. Przedstawicielom strony społecznej udało się osiągnąć porozumienie w tej sprawie z rządem.
- Strona rządowa wreszcie zgodziła się, żeby przedstawiciel strony związkowej brał w udział w procesie notyfikacyjnym w Unii Europejskiej. Taki przedstawiciel dzisiaj został wytypowany - mówi Dominik Kolorz.
- Doszliśmy też do wniosku, że musimy cyklicznie się spotykać, żeby renegocjować pewne elementy umowy, szczególnie te elementy kosztowe - relacjonuje Dominik Kolorz.
Szef "Solidarności" podkreśla też, które ustalenia są dla przedstawicieli związków zawodowych najistotniejsze:
- Wniosek notyfikacyjny będzie nam przedstawiony w dokładnie takim samym terminie, w jakim pójdzie do UOKiKu i podstawą tego wniosku będą założenia umowy społecznej, szczególnie te dotyczące osi czasu. Czyli na dziś nie będzie żadnego innego wniosku z żadną inną ostateczną datą zamknięcia kopalni niż rok 2049, jak wynika to z umowy społecznej - podsumowuje Dominik Kolorz.
Szczegółowe dane zawarte w sporządzonej podczas spotkania notatce udostępnił na Facebooku Związek Zawodowy "Przeróbka".
Oto pełna zawartość dokumentu:
Dodatkowo, z ostatniego punktu notatki wynika, że spotkania sygnatariuszy umowy społecznej będą miały charakter cykliczny. Kolejne rozmowy mają się odbyć najpóźniej 10 lutego 2022 r.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Protest w obronie pracowników kolei na węźle katowickim. Ruch pociągów przywrócony!
502Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
354Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
322Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
306Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
300Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Raport: 20% firm deklaruje konieczność zwolnień, 40% nie chce zmian kadrowych
0Studencie, pobierasz rentę rodzinną? Nie zapomnij złożyć zaświadczenia
0Liczba fikcyjnych faktur rok do roku się podwoiła. Eksperci zaskoczeni skalą zmian
0GIS ostrzega przed tym produktem. Jego spożycie grozi zatruciem!
0Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
0