Odchodzenie od gospodarki opartej na węglu jest w obecnej sytuacji gospodarczej i klimatycznej UE po prostu koniecznością i ogromna większość obywateli UE to rozumie – twierdzą zgodnie komisarz europejski Frans Timmermans i eurodeputowany ze Śląska Łukasz Kohut. Poseł do PE zaprosił komisarza do odwiedzin na Śląsku.
Politycy spotkali się 26 listopada na marginesie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. Frans Timmermans, desygnowany wiceprzewodniczący i Komisarz Komisji Europejskiej odpowiedzialny za „Europejski Zielony Ład” i eurodeputowany Łukasz Kohut rozmawiali o wyzwaniach stojących przed regionami takimi jak Śląsk - regionami w okresie transformacji.
F. Timmermans i Ł. Kohut zgodzili się, że odchodzenie od gospodarki opartej na węglu jest w obecnej sytuacji gospodarczej i klimatycznej UE po prostu koniecznością i ogromna większość obywateli UE to rozumie. Równocześnie jednak jest to dla regionów górniczych proces wyjątkowo bolesny, jest wyzwaniem natury zarówno gospodarczej i kulturowej. Władze publiczne, tak na szczeblu unijnym, jak i krajowym czy lokalnym muszą zapewnić mieszkańcom takich regionów pomoc, wsparcie i perspektywy na przyszłość.
- Regiony w procesie transformacji nie mogą czuć się osierocone - powiedział F. Timmermans, który sam pochodzi z rodziny górniczej w regionie, który przez taką transformację przeszedł.
Politycy rozmawiali o przygotowywanym przez Komisję Europejską Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i możliwościach finansowania ze środków tego funduszu transformacji na Śląsku, w tym również prowadzenia projektów pilotażowych. Komisja Europejska planuje przeznaczyć na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji 5 mld euro.
Politycy zgodzili się również co do tego, iż mieszkańcy regionów w procesie transformacji muszą rozumieć kulturowy kontekst zmian, tak, by nie było poczucia utraty dotychczasowej kultury silnie związanej w gospodarka górniczą. „Dumni z heroicznego dziedzictwa, ale gotowi na nieuchronne zmiany” - to przesłanie, które zdaniem polityków powinno przyświecać transformacji.
F. Timmermans i Ł. Kohut zgodzili się również, iż wizyta wiceprzewodniczącego na Śląsku w połowie przyszłego roku byłaby doskonałym pomysłem. Pozwoliłaby na bezpośrednie pokazanie F. Timmermansowi wyzwań, przed którymi stoi Śląsk, jego piękna i kultury. Wstępna propozycja wizyty, w ramach której odbędzie się również konferencja naukowa wysokiego szczebla, to wrzesień 2020. Na zakończenie spotkania eurodeputowany Ł. Kohut zaprosił F. Timmermansa na wystawę „Magiczny Śląsk”, która będzie miała miejsce w Parlamencie Europejskim w maju przyszłego roku oraz podarował mu śląską flagę.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Łatwo daliśmy się zapędzić daleko od normalności - mówi Tomasz Kwiek, właściciel otwartej restauracji w Cieszynie
2499Niegospodarność na 80 mln w JSW Innowacje. Rzecznik: zarząd JSW zrobił wszystko, co mógł
1235W tych branżach zarobisz najwięcej - przegląd wynagrodzeń w Polsce. Raport
660Fabryka kabli samochodowych KES w Wodzisławiu zwiększa załogę. Przyjmie nawet 100 osób w 2021 roku
629Zarzuty są nieprawdziwe - były prezes JSW Innowacje o niedospodarności w spółce
559Łatwo daliśmy się zapędzić daleko od normalności - mówi Tomasz Kwiek, właściciel otwartej restauracji w Cieszynie
+34 / -1Tax Top 10, czyli przegląd 10 najważniejszych zmian w podatkach na 2021 rok
+9 / -0Kazimierz Karolczak, GZM: Naszym celem jest zatrzymać mieszkańców
+5 / -0Fabryka kabli samochodowych KES w Wodzisławiu zwiększa załogę. Przyjmie nawet 100 osób w 2021 roku
+4 / -0Niegospodarność na 80 mln w JSW Innowacje. Rzecznik: zarząd JSW zrobił wszystko, co mógł
+5 / -2Prezydent Sosnowca: Rozumiem buntujących się przedsiębiorców
0Łatwo daliśmy się zapędzić daleko od normalności - mówi Tomasz Kwiek, właściciel otwartej restauracji w Cieszynie
0Fabryka kabli samochodowych KES w Wodzisławiu zwiększa załogę. Przyjmie nawet 100 osób w 2021 roku
0Zarzuty są nieprawdziwe - były prezes JSW Innowacje o niedospodarności w spółce
0Niegospodarność na 80 mln w JSW Innowacje. Rzecznik: zarząd JSW zrobił wszystko, co mógł
0
~Joanna Ciesielska 2020-01-08 15:50:47
Pan Kohut notorycznie jak mantrę powtarza, że odejście od węgla jest konieczne. Czy bierze wszystkie za i przeciw? Wyglada na to, że sztandarowe hasła wyborcze świadczące o tym, że jest Ślązakiem i działa na korzyść regionu nie mają nic z tym wspólnego. Transformacja niesie za sobą ogromne skutki w kwestii bezrobocia oraz wpływów do budżetu. Owszem UE na transformację przeznaczy fundusze natomiast politycy rządzącej partii są odpowiedzialni za negocjacje. Nie Pan Kohut. Nie on będzie decydował o lokacji środków na likwidację skutków transformacji. Zapomniał już, że Śląsk to region związany z przemysłem węglowym. W kampanii do PE jednym z pomysłów było zatrudnianie górników przy docieplaniu budynków. Pomysł rodem z kręgu „znających” temat. To prawie tak jak pilot samolotu po przeszkoleniu miałby prowadzić pociąg. Parlamentarzyści PE to legislacyjne marionetki. Działają na rzecz biznesu i finansjery. Zatem jak widać spółki węglowe nie chciały korzystać z „wiedzy„ Pana Kohuta w kwestii gospodarki, przemysłu, rozwiązań. Natomiast jak widać finansjera chcąca zasilić rynek Polski swoim towarem z zakresu OZE mocno wywiera wpływ na tego „znawcę”, którego zadaniem jest zlikwidować węgiel i promować OZE.