Odchodzenie od gospodarki opartej na węglu jest w obecnej sytuacji gospodarczej i klimatycznej UE po prostu koniecznością i ogromna większość obywateli UE to rozumie – twierdzą zgodnie komisarz europejski Frans Timmermans i eurodeputowany ze Śląska Łukasz Kohut. Poseł do PE zaprosił komisarza do odwiedzin na Śląsku.
Politycy spotkali się 26 listopada na marginesie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. Frans Timmermans, desygnowany wiceprzewodniczący i Komisarz Komisji Europejskiej odpowiedzialny za „Europejski Zielony Ład” i eurodeputowany Łukasz Kohut rozmawiali o wyzwaniach stojących przed regionami takimi jak Śląsk - regionami w okresie transformacji.
F. Timmermans i Ł. Kohut zgodzili się, że odchodzenie od gospodarki opartej na węglu jest w obecnej sytuacji gospodarczej i klimatycznej UE po prostu koniecznością i ogromna większość obywateli UE to rozumie. Równocześnie jednak jest to dla regionów górniczych proces wyjątkowo bolesny, jest wyzwaniem natury zarówno gospodarczej i kulturowej. Władze publiczne, tak na szczeblu unijnym, jak i krajowym czy lokalnym muszą zapewnić mieszkańcom takich regionów pomoc, wsparcie i perspektywy na przyszłość.
- Regiony w procesie transformacji nie mogą czuć się osierocone - powiedział F. Timmermans, który sam pochodzi z rodziny górniczej w regionie, który przez taką transformację przeszedł.
Politycy rozmawiali o przygotowywanym przez Komisję Europejską Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i możliwościach finansowania ze środków tego funduszu transformacji na Śląsku, w tym również prowadzenia projektów pilotażowych. Komisja Europejska planuje przeznaczyć na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji 5 mld euro.
Politycy zgodzili się również co do tego, iż mieszkańcy regionów w procesie transformacji muszą rozumieć kulturowy kontekst zmian, tak, by nie było poczucia utraty dotychczasowej kultury silnie związanej w gospodarka górniczą. „Dumni z heroicznego dziedzictwa, ale gotowi na nieuchronne zmiany” - to przesłanie, które zdaniem polityków powinno przyświecać transformacji.
F. Timmermans i Ł. Kohut zgodzili się również, iż wizyta wiceprzewodniczącego na Śląsku w połowie przyszłego roku byłaby doskonałym pomysłem. Pozwoliłaby na bezpośrednie pokazanie F. Timmermansowi wyzwań, przed którymi stoi Śląsk, jego piękna i kultury. Wstępna propozycja wizyty, w ramach której odbędzie się również konferencja naukowa wysokiego szczebla, to wrzesień 2020. Na zakończenie spotkania eurodeputowany Ł. Kohut zaprosił F. Timmermansa na wystawę „Magiczny Śląsk”, która będzie miała miejsce w Parlamencie Europejskim w maju przyszłego roku oraz podarował mu śląską flagę.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
~Joanna Ciesielska 2020-01-08
15:50:47
Pan Kohut notorycznie jak mantrę powtarza, że odejście od węgla jest konieczne. Czy bierze wszystkie za i przeciw? Wyglada na to, że sztandarowe hasła wyborcze świadczące o tym, że jest Ślązakiem i działa na korzyść regionu nie mają nic z tym wspólnego. Transformacja niesie za sobą ogromne skutki w kwestii bezrobocia oraz wpływów do budżetu. Owszem UE na transformację przeznaczy fundusze natomiast politycy rządzącej partii są odpowiedzialni za negocjacje. Nie Pan Kohut. Nie on będzie decydował o lokacji środków na likwidację skutków transformacji. Zapomniał już, że Śląsk to region związany z przemysłem węglowym. W kampanii do PE jednym z pomysłów było zatrudnianie górników przy docieplaniu budynków. Pomysł rodem z kręgu „znających” temat. To prawie tak jak pilot samolotu po przeszkoleniu miałby prowadzić pociąg. Parlamentarzyści PE to legislacyjne marionetki. Działają na rzecz biznesu i finansjery. Zatem jak widać spółki węglowe nie chciały korzystać z „wiedzy„ Pana Kohuta w kwestii gospodarki, przemysłu, rozwiązań. Natomiast jak widać finansjera chcąca zasilić rynek Polski swoim towarem z zakresu OZE mocno wywiera wpływ na tego „znawcę”, którego zadaniem jest zlikwidować węgiel i promować OZE.