27 lutego w kopalni ČSA wyjechał na powierzchnię ostatni wagon węgla. To symboliczne zakończenie wydobycia węgla przez firmę OKD na czeskim Zaolziu obserwowała z powodu covidowych obostrzeń garstka osób. W Czechach pozostała jedna czynna kopalnia. Będzie fedrować do 2022 roku.
Ostatni wagon z węglem wyjechał na powierzchnię 27 lutego o godz. 9.00.
- Kopalnia ČSA zakończyła wydobycie po prawie siedemdziesięciu latach istnienia pod tą nazwą - skwitował Milan Adrýsek.
Epidemia, która na powrót mocno uderza w Czechy, miała wpływ na przebieg uroczystości:
- Bardzo nam przykro, bo są dziesiątki i setki osób, które chciałyby tu być i na pewno zasługują na to, by tu być. To byli górnicy, brygadziści, dyrektorzy. Przepraszam wszystkich, ale jeśli chodzi o środki podjęte w związku z COVID-19, było to naprawdę niemożliwe - powiedział David Hájek, dyrektor operacyjny OKD.
Kopalnia Armii Czechosłowackiej powstała w 1951 roku. W okresie swojego istnienia wydobyła łącznie 144 418 264 ton węgla.
- Podobnie jak w przypadku kopalni Darkov, w okresie istnienia kopalni ČSA wydrążono setki kilometrów korytarzy, z których najgłębsze sięgały 1200 m pod powierzchnią. Najgłębsze pokłady położono tam na podobnej głębokości - dodał OKD Executive Dyrektor Radim Tabášek.
Jeden z najstarszych szybów powstał w wyniku połączenia czterech innych kopalni: Františka, Jindřich, Jan Karel i Hlubina. W przeszłości wydobycie z kopalni Doubrava zostało skierowane do CSA i odwrotnie, wydobycie z kopalni Darkov zostało skierowane do CSA.
Kopalnia CSA przeszła do historii czechosłowackiego kina, kręcąc sceny do słynnej komedii Parta HIC z Vladimírem Menšíkiem, Josefem Dvořákiem, Petrem Nárožným i innymi aktorami w połowie lat 70.
Dodajmy, że cztery dni wcześniej, dokładnie 23 lutego, przestała działać kopalnia Darkov. W podobnych okolicznościach. Po godzinie dziewiątej z kopalni wyjechała ostatnia załadowana węglem ciężarówka. W związku z epidemią w Czechach również tutaj w wydarzeniu wzięło udział wąskie grono pracowników. Wysłuchano hymnu górniczego, potem nastąpiło tradycyjne przekazanie pełnego wózka inwalidzkiego Prezesowi Rady Dyrektorów OKD.
Historia kopalni Darkov rozpoczęła się w 1982 roku. W tym czasie z kopalni wydobyto 53 931 900 ton węgla. Jednak historia wydobycia na tym obszarze górniczym sięga 1854 roku, kiedy to powstała Kopalnia Gabriela. Po Gabrieli znalazły się kopalnie Hohenegger (od 1946 r. Jako Důl 1. Máj), Austria (od 1921 r. Jako Důl Barbora), Suchá-Stonava (od 1965 r. Jako Důl 9. Maja).
Kopalnie CSA i Darkow przekazane zostały do czeskiego odpowiednika spółki restrukturyzacji kopalń - przedsiębiorstwa państwowego DIAMO. Vanda Staňková, prezes zarządu OKD poinformowała, że w spółce pozostała jedna czynna kopalnia ČSM w przygranicznej Karwinie. To zarazem ostatnia czynna kopalnia w Republice Czeskiej. Będzie prowadziła wydobycie węgla do 2022 roku.
- OKD będzie kontynuował wydobycie w kopalni ČSM, gdzie węgiel będzie następnie poddawany obróbce powierzchniowej. OKD pracuje obecnie nad średniookresowym planem, który przewiduje wydobycie w kopalni ČSM w 2021 i 2022 roku - mówi Vanda Staňková.
W czeskich kopalniach pracuje sporo górników z Polski. Według informacji, do których dotarł portal nettg.pl, polscy górnicy, którzy pracują w firmach zewnętrznych, świadczących usługi dla OKD, w większości pożegnają się z czeskim górnictwem nieco później, niż w 2022 roku. Pomaga im fakt, że nie są bezpośrednimi pracownikami OKD.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Czeski miliarder zainwestował w producenta łóżek medycznych z Żywca
1857Jest nowy dyrektor Stellantis Gliwice. Andrzej Korpak żegna się z firmą
767Ukraińcy coraz bardziej aktywni na rynku pracy. Wyzwaniem znajomość polskiego
761Koszty pracy w Europie. Jak wypada Polska?
737Inkubator Rawa.Ink z Katowic otrzymał tytuł Lidera Innowacji 2023
638Prof. Tomanek o Eko-Oknach: Pracownicy sygnalizowali uciążliwe prace fizyczne
+233 / -52Czy twój zawód zniknie do 2025 roku? Sprawdź, co mówi raport WEF
+4 / -0Czeski miliarder zainwestował w producenta łóżek medycznych z Żywca
+3 / -0Koszty pracy w Europie. Jak wypada Polska?
+2 / -0Inwestorzy zawsze pytają o dobrą szkołę dla dzieci pracowników - rozmowa z Grzegorzem Eszem, Maple Bear Schools Polska
+2 / -0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 3